Výnosy desetiletých státních dluhopisů, které jsou ukazatelem toho, za jaké náklady si je vláda schopná zajistit dlouhodobé peněžní prostředky na finančních trzích, dosáhly nejnižší úrovně od restrukturalizace řeckého dluhu v březnu 2012, vyplývá z údajů Tradeweb.
Analytici vidí optimisticky, že se Řecku podaří získat potřebnou hotovost, aby letos v létě mohlo uskutečnit velkou splátku dluhu. K tomu se přidává očekávání, že by se Řecko mohlo již brzy vrátit na dluhopisové trhy, které opustilo před třemi lety.
Řecký ministr financí a guvernér centrální banky mají příští týden mluvit v Německu o perspektivách návratu Atén na trhy. Evropští úředníci ale dříve řekli, že Řecko se vrátí na trhy nejdříve v polovině roku 2018.
Výnosy řeckých státních dluhopisů splatných v únoru 2027, které jsou částí dlouhodobých dluhopisů vydaných v rámci restrukturalizace řeckého dluhu, dnes klesly na 5,616 procenta z úterních 5,633 procenta. Výnosy dalších řeckých dluhopisů byly nejnižší od nejméně roku 2014. Analytici však upozorňují, že řecké dluhopisy jsou náchylné k výkyvům a objem obchodů je nízký ve srovnání s dalšími zeměmi eurozóny, protože rating řeckých dluhopisů je v neinvestiční kategorii, tzv. junk, a nejsou příliš držené mezinárodními investory.
Řecké akcie dnes pokračovaly v růstu 12. seanci za sebou, hlavní index aténské burzy stoupl nejvýše za 21 měsíců. Index je již blízko toho, aby smazal veškeré ztráty, které zaznamenal od otevření burzy po jejím mimořádném uzavření v létě 2015. Obchodování na aténské burze bylo v červnu 2015 na pět týdnů přerušeno kvůli zavedení kontroly nad pohybem kapitálu.
Po šesti měsících napjatých rozhovorů uzavřely minulý týden Atény se svými mezinárodními věřiteli, Evropskou unií a Mezinárodním měnovým fondem, předběžnou dohodu o reformách potřebných k uvolnění dalších peněz ze slíbeného úvěru pro zemi. Ministři financí eurozóny by měli dohodu schválit 22. května, pokud reformy odsouhlasí řecký parlament, což se očekává.
Atény také chtějí, aby se věřitelé dohodli na programu, který učiní jejich dluh z dlouhodobého pohledu udržitelný. Země by se tak kvalifikovala do programu nákupu dluhopisů Evropské centrální banky a mohla se vrátit na dluhopisové trhy.
Jednou z velkých nejistot jednání zůstává, zda se MMF, který tvrdí, že dluh Řecka je neudržitelný, bude podílet na financování současného třetího záchranného programu. Slovenský ministr financí Peter Kažimír na dnešním výročním zasedání Evropské banky pro obnovu a rozvoj (EBRD) uvedl, že to vypadá, že MMF se bude na programu podílet.
Mnoho analytiků také upozorňuje, že jednání o úlevě od dluhů pravděpodobně pokročí až po zářijových volbách v Německu, které je největší ekonomikou EU a největším přispěvovatelem k pomoci.