\"Pokud jednání povedou ke zdárnému konci, tak se může teoreticky stát, že bychom ta aktiva mohli prodat, pokud by nám to dávalo smysl,\" uvedl Beneš. Záměr zmapovat zájem o bulharská aktiva oznámil ČEZ v lednu. Společnost má problémy s bulharskými úřady a loni v červenci zahájila proti zemi mezinárodní arbitráž.
Některá bulharská média v dubnu uvedla, že nabídky do tendru na prodej aktiv měla podat zhruba desítka uchazečů. Mezi zájemce má patřit mimo jiné česká společnost Energo-Pro. \"Probíhající obchodní jednání nemůžeme komentovat. Nicméně získání aktiv ČEZ by pro naši společnost mělo smysl hlavně z důvodu možného zefektivnění naší stávající činnosti v Bulharsku,\" uvedl už dříve výkonný ředitel Energo-Pro Pavel Váňa.
ČEZ vstoupil na bulharský trh ke konci roku 2004. Jeho distribuční i prodejní společnost zde obsluhuje přibližně tři miliony zákazníků, zejména v západní části Bulharska. Firma zde vlastní i další aktiva, mimo jiné černouhelnou elektrárnu ve Varně, jejíž provoz byl v lednu 2015 pozastaven.
K zahájení arbitráže s Bulharskem se firma podle loňského vyjádření rozhodla po řadě zásahů bulharských institucí poškozujících podnikání ČEZ v zemi a kvůli dlouhodobě se nezlepšující kritické situaci na tamním energetickém trhu. Výše nároku se pohybuje v řádu stovek milionů eur.