Trhy očekávaly, že BoE zvýší základní sazbu nejdříve ve druhé polovině roku 2019, tedy poté, co by měla Británie v březnu toho roku odejít z Evropské unie. Dnešní sdělení ale naznačuje, že banka přikročí k prvnímu zvýšení sazby od roku 2007 zřejmě už dříve.
Po loňském červnovém referendu, které rozhodlo o odchodu Británie z EU, BoE předpokládala výrazné zhoršení ekonomiky, a sáhla proto ke snížení úrokových sazeb a obnovení nákupů dluhopisů. Očekávaný hospodářský propad se ale neuskutečnil a britská ekonomika si podle nejnovější prognózy udrží loňský takřka dvouprocentní růst i v dalších letech.
Na počátku tohoto roku ekonomika zpomalila pod tlakem zvýšené inflace, která podkopává spotřební výdaje. Inflace se letos kvůli loňskému propadu libry dostala nad dvouprocentní cíl BoE a čeká se její další růst. To některé členy měnového výboru znervózňuje a ozývá se volání po včasném zásahu-
BoE dnes uvedla, že dopad zvýšené inflace na spotřebu domácností bude sice krátkodobý, bude ale výraznější, než čekala v únorové prognóze. Míra inflace podle ní během roku vystoupí až na 2,8 procenta.
\"Měnová politika by se mohla zpřísnit v rámci prognózovaného období o něco více, než vyplývá z velmi mírně rostoucí trajektorie křivky tržních výnosů (dluhopisů),\" citovala agentura Reuters sdělení BoE.
Růst britské ekonomiky v letošním prvním čtvrtletí zpomalil na roční minimum 0,3 procenta po ročním maximu 0,7 procenta v předešlém čtvrtletí. V celém loňském roce se britský HDP zvýšil o 1,8 procenta, třebaže mnohé předpovědi renomovaných institucí uváděly, že Británie se v důsledku loňského referenda o vystoupení z EU dostane do recese.
Dnes BoE snížila svůj odhad ekonomického růstu pro letošní rok na 1,9 procenta z dvouprocentní únorové předpovědi. Odhady růstu na příští dva roky však banka mírně zvýšila na 1,7 a 1,8 procenta.
hp šeb