Vinylové desky slaví návrat, na prodejích se podílejí z 17 pct

11.05.2017 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 11. května (ČTK) - Tržby hudebního průmyslu v Česku loni klesly o jedno procento na 733 milionů Kč. Za poklesem stojí snížení příjmů z provozovacích práv vybíraných Intergramem. Příjmy z prodejů fyzických nosičů poklesly o tři procenta, digitální naopak o tři procenta vzrostly. Vinylové desky zvýšily svůj podíl na fyzických prodejích o pět procentních bodů na 17 procent. Vyplývá to z tiskové zprávy české pobočky Mezinárodní federace hudebního průmyslu (IFPI).

Éra stahování hudby je na ústupu, na významu nabývá streaming. Ten loni tvořil již 77 procent digitální příjmů, o téměř osm procentních bodů meziročně víc. IFPI odhaduje, že ke konci roku 2016 si platilo některou ze streamovacích služeb 110.000 lidí a tento počet každý měsíc výrazně roste. Nejúspěšnější službou je Spotify následovaná Apple Music.

Podíl příjmů z fyzických nosičů dál klesl na 59 procent. Rychlé přelévání příjmů z fyzických do digitálních se v roce 2016 přechodně zpomalilo především kvůli zastavení spolupráce mezi streamovacím servisem Deezer a T-Mobilem, které se promítlo výrazně do příjmů celého hudebního trhu. \"V roce 2017 očekáváme naopak velkou akceleraci nárůstu digitálních příjmů a jejich pravděpodobné vyrovnání s fyzickými,\" uvedla IFPI.

Češi stále více kupují vinylové desky. Ty se na prodejích fyzických nosičů již podílejí ze 17 procent. \"Mezi nejúspěšnější patří samozřejmě alba světových rockových ikon ze 70. a 80. let, nicméně i u domácích novinek je dnes velmi časté, že mají i vinylovou podobu,\" uvedla IFPI. Zvyšující se poptávka po vinylech tak úspěšně kompenzuje propady CD.

Nahrávky domácích interpretů přinesly 35 procent příjmů, vážná hudba tvoří pět procent a 60procentní podíl mají nahrávky zahraničních umělců.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK