Dohody jsou prvním hmatatelným výsledkem jednání obchodních vyjednávačů obou zemí. Ta začala minulý měsíc v návaznosti na setkání Trumpa a čínského prezidenta Si Ťin-pchinga na Floridě, kde oba státníci hovořili o spolupráci dvou největších ekonomik světa.
Jedna z dohod předpokládá, že Čína umožní obnovit dovoz hovězího z USA nejpozději do 16. července. USA na oplátku do téhož data umožní vstup tepelně zpracované čínské drůbeže na americký trh, sdělil Ross.
Čína podmíněně zrušila dlouhodobý zákaz dovozu amerického hovězího v loňském roce, zatím se však takřka žádné obchodní kontrakty neuskutečnily. Peking zákaz uvalil v roce 2003 kvůli propuknutí choroby BSE, zvané nemoc šílených krav, ve státě Washingtonu.
\"Je to víc, než se kdy udělalo za celou historii americko-čínských obchodních vztahů,\" řekl Ross novinářům v Bílém domě. \"Obvykle se takové obchodní dohody projednávají řadu let, nikoli desítky dní,\" citovala ministra agentura AP.
Peking rovněž umožní americkým platebním zprostředkovatelům a vydavatelům platebních karet jako Visa a MasterCard zahájit proces získávání čínských licencí v sektoru, v němž má dosud faktický monopol čínský systém UnionPay. Zahraniční firmy budou v Číně rovněž moci poskytovat úvěrové ratingy.
Trump v předvolební kampani sliboval, že zasáhne proti obchodním praktikám Číny, které USA i jiné západní země považují za nekalé, a zasadí se o snížení deficitu s touto zemí. Chtěl uvalit vysoká dovozní cla na čínské výrobky a Čínu obviňoval z měnové manipulace. Po lednovém nástupu do funkce však ostrou rétoriku zmírnil a nynější dohody ukazují, že jeho administrativa dává přednost jednáním.
\"Určitě nám to pomůže snížit deficit,\" řekl ministr Ross. Podle něj by vliv dohod na obchodní bilanci s Čínou měl být patrný do konce roku.
Spojené státy v jednáních rovněž naznačily, že by rády do Číny vyvážely více zkapalněného zemního plynu (LNG). Washington uvedl, že Čína by si mohla zvolit jakýkoli typ kontraktu na tyto dodávky.