\"Koruna profituje z klidnější situace po francouzských prezidentských volbách, což oceňují i okolní regionální měny,\" myslí si hlavní ekonom Komerční banky Jan Vejmělek. Koruně podle něj pomáhají i příznivé statistiky. \"Již minulý týden jsme se dočkali silných dat maloobchodních tržeb, průmyslové výroby i stavebnictví,\" připomíná Vejmělek. Přes silnou domácí poptávku se zlepšila také bilance zahraničního obchodu.
Hlavní ekonom ING Jakub Seidler vidí za posílením koruny spíše dnešní vývoj v regionu než konkrétní události v tuzemské ekonomice. \"Obdobný vývoj vůči euru dnes zaznamenaly i další měny regionu, jako je maďarský forint či polský zlotý,\" upozorňuje Seidler. Silnější kurz koruny podle něj začne opět motivovat některé zahraniční hráče k vybírání zisků, a koruna se tak vrátí k mírně slabším hodnotám.
Česká národní banka od listopadu 2013 do letošního dubna intervenovala na devizovém trhu s cílem oslabit korunu a držet její kurz poblíž 27 Kč/EUR. Za tu dobu nakoupila eura za více než dva biliony korun, nejvíce peněz vynaložila letos v březnu, a to 520 miliard korun.
Od ukončení intervencí 6. dubna se koruna zatím k hranici 26,50 Kč/EUR krátce přiblížila 10. dubna. Minulý týden česká měna posílila vůči euru o devět haléřů a páteční obchodování zakončila na 26,57 Kč/EUR.
Kurz české měny: Předchozí závěr Dnes kolem 17:00 Kč/EUR 26,57 26,49 Kč/USD 24,33 24,13
Zdroj: Patria Online