Automobilka klade důraz na dobrovolnost odchodu, do 1. října hodlá nabídnout štědré odstupné při předčasném odchodu do důchodu stálým zaměstnancům, hodinově placených pracovníků se propouštění netýká.
Tímto krokem Ford vstupuje do střetu s prezidentem Donaldem Trumpem, pro kterého má zaměstnanost v automobilovém průmyslu nejvyšší prioritu. V USA firma zaměstnává zhruba 30.000 stálých zaměstnanců.
Ford odmítl zprávy o propuštění jakkoli komentovat, uvedl jen, že se soustředí na svou základní strategii zvýšit ziskovost. \"Snížení nákladů a stát se co možná štíhlou a efektivní firmou k tomu patří,\" uvedl.
Koncem dubna automobilka oznámila, že její čistý zisk v prvním čtvrtletí klesl o více než třetinu na 1,6 miliardy dolarů (zhruba 40 miliard Kč) z 2,5 miliardy dolarů před rokem. Současně oznámila plán snížení nákladů o tři miliardy dolarů a zvýšení ziskovosti letos a v příštím roce.
Akcie společnosti ztratily na ceně více než třetinu od roku 2014, kdy v jejím čele stanul Mark Fields. V pondělí zpevnily o dva centy na 10,94 USD.
Během prezidentské kampaně Donald Trump silně kritizoval výrobu vozů pro amerických trh v Mexiku a od převzetí úřadu prezidenta je zvyšování zaměstnanosti v sektorech jako automobilový průmysl jeho velkým tématem. Společnost Ford proto v lednu ustoupila od plánu vybudovat v Mexiku závod na výrobu osobních vozů a místo toho vytvořila 700 pracovních míst v Michiganu. V březnu pak oznámila další investici v této lokalitě za 1,2 miliardy dolarů.