Analytici oslovení agenturou Reuters odhadovali, že růst se zrychlí na 3,9 procenta. Jeho akcelerace podle nich odrážela zvýšené veřejné investice v souvislosti s obnovením přílivu peněz z evropských fondů. Ekonomice pomohla i domácí spotřeba, kterou podporovala rekordně nízká nezaměstnanost a loňské zavedení přídavků na děti, které prosadila vláda hnutí Právo a spravedlnost (PiS).
Loni investice v Polsku klesly v důsledku sníženého toku financí z EU. Kritici polské konzervativní vlády to označovali za projev nepředvídatelných a škodlivých vládních kroků, ve skutečnosti ale příliv evropských peněz prudce klesl i do České republiky a dalších zemí v důsledku pomalého náběhu nového programového období fondů EU. Česká ekonomika zejména kvůli tomu loni zpomalila růst na 2,3 procenta z předloňských 4,6 procenta.
\"V prvním čtvrtletí jsme zaznamenali nárůst investic spojený s nástupem veřejných investic financovaných z fondů EU,\" řekla Reuters ekonomka Bank Millenium Urszula Krynská.
Loni polská ekonomika zvolnila růst na 2,8 procenta z předloňských 3,6 procenta, letos vláda očekává návrat tempa na úroveň roku 2015. \"Dnešní údaje potvrzují zřetelné zrychlení polského hospodářského růstu,\" řekl k údajům místopředseda polské vlády Mateusz Morawiecki.
Mezinárodní ratingová agentura Moody´s v pátek zlepšila výhled ratingu Polska z negativního na stabilní, čímž dala najevo, že se zhoršením polské úvěrové známky dál nepočítá. Agentura přiznala, že za působení konzervativní vlády se investiční klima v zemi nijak výrazně nezhoršilo, a že tento předpoklad, jímž zdůvodnila loňské zhoršení polského výhledu, byl mylný.