Vršanská uhelná dříve uvedla, že nabídla za Počerady deset miliard korun a nabídka platí za dohodnutých podmínek jen do konce dubna. Plánovaný prodej už podle agentury Reuters podpořilo představenstvo ČEZ. Dozorčí rada ČEZ se ale na konci dubna rozhodla rozhodnutí o prodeji elektrárny odložit a vyžádat si od vedení ČEZ k záměru další materiály. Vršanská uhelná to tehdy označila za politické rozhodnutí.
\"Vyjednávací tým ČEZ nás v uplynulých dnech oslovil s žádostí o prodloužení platnosti podmínek naší nabídky na koupi akcií elektrárny Počerady. Čas běží a neustálé odsouvání rozhodnutí znamená, že se už v kontextu naší nabídky pohybujeme na hranici ekonomické rentability. Protože ale jednání i příprava smluv trvala dlouhé měsíce, rozhodli jsme se nyní žádosti ČEZ vyhovět a prodloužit naši nabídku tak, aby ji bylo možno projednat ještě na květnovém zasedání dozorčí rady,\" uvedla dnes mluvčí.
Podotkla, že v souvislosti s mnoha spekulacemi a předchozími vyjádřeními však Vršanská uhelná rozhodně vylučuje to, že by obchod uskutečnila v rozporu se stanoviskem ministerstva financí, tedy zástupce hlavního akcionáře ČEZ. \"Tento náš postoj jsme v minulých dnech s představiteli ministerstva financí včetně ministra Andreje Babiše opakovaně komunikovali,\" dodala.
Dozorčí rada ČEZ má 12 členů. Stát má osm členů, zbytek jsou zástupci zaměstnanců. Babiš už dříve uvedl, že na základě koaličních dohod nominoval do dozorčí rady ČEZ za stát čtyři zástupce jeho resort, tři zástupci jsou nominováni ČSSD a jeden KDU-ČSL. Ne vždy proto rozhodování dozorčí rady dopadne tak, jak prosazují zástupci ministerstva financí.
S možným prodejem elektrárny nesouhlasí ekologové. Vadí jim zejména fakt, že by Vršanská uhelná, potažmo Czech Coal, provozovala elektrárnu do budoucna déle než ČEZ.
Elektrárna Počerady leží na Lounsku mezi městy Louny a Most. Svým instalovaným výkonem 5 x 200 MW patří k největším uhelným elektrárnám v zemi. Podle aktuální výroční zprávy ČEZ vzrostl loni čistý zisk elektrárny o 63 procent na 439 milionů korun, tržby stouply o 44 procent na 7,7 miliardy korun. Celková aktiva elektrárny stoupla meziročně o deset procent na 9,7 miliardy korun.