Na základě schváleného nařízení se budou moci občané EU - nejpozději od léta příštího roku - na dovolené, během studijního pobytu či během krátkodobé pracovní cesty na oblíbený film, seriál nebo na sportovní utkání podívat bez problémů i v jiné členské zemi EU, než v které žijí a v níž si on-line službu předplatili.
Evropský komisař pro digitální trh Andrus Ansip označil během středeční debaty, která dnešnímu hlasování předcházela, takzvanou přeshraniční portabilitu on-line obsahů za další krok k jednotnému digitálnímu trhu. Dnes schválené opatření se podle něj stalo spolu se zrušením roamingových poplatků za mobilní služby, které začne platit od 15. června, dalším krokem k tomu, aby se lidé cítili jako doma v celé Evropě.
Poslanci v debatě ocenili především praktický přínos opatření pro běžné občany EU. Několik dní v jiné členské zemi jich totiž každý rok stráví asi 20 procent. Jedná se nejen o lidi, kteří jedou v létě na dovolenou, ale i o studenty na výměnných pobytech, lidi na služebních cestách nebo ty, kteří dojíždí denně za prací do jiné členské země. Jak dlouhý je \"krátkodobý\" pobyt, nechali poslanci oteveřené. Na občany EU žijící dlouhodobě v jiné členské zemi se nařízení vztahovat nebude.
Nařízení se dotkne pouze placených služeb, jako jsou například Netflix, HBO Go, Amazon Prime, Spotify či Deezer. Bezplatně šířené služby budou v zahraničí stále nedostupné, nařízení jim sice poskytování obsahu v jiných unijních zemí umožní, ale pouze pod podmínkou, že ověří zemi trvalého pobytu uživatele, k čemuž jim budou většinou chybět data.