Jarní mrazy podle odhadů zničily českým ovocnářům přibližně čtvrtinu úrody v odhadované hodnotě 478 milionů korun. Nejvíc škod utrpěly sady na Moravě, poškozeny byly hlavně meruňky a broskve. Česko je v ovoci závislé na dovozu. Například u meruněk a broskví pokrývá dovoz 80 až 90 procent českého trhu, u hlavního ovocného druhu jablek to je zhruba 50 procent. \"Česko se tak cenami přizpůsobuje evropskému trhu,\" řekl Ludvík.
Nevyloučil, že by se možná slabší úroda v Polsku, Itálii či Nizozemsku mohla na růstu cen ovoce v Česku projevit. \"Loni mrazy hlavní dovozové země nijak výrazně nezasáhly. A byť se loni v ČR sklidilo kvůli mrazům o 20 procent ovoce méně, na ceny to nemělo vliv,\" řekl Ludvík. Dodal, že důležitou roli při stanovování cen hraje i politika obchodních řetězců.
Kdo bude chtít letos výhradně moravské meruňky, bude si podle Ludvíka muset připlatit. Stejně jako loni bude meruněk velmi málo. Propad sklizně proti tříletému průměru se zatím odhaduje o 82 procent na pouhých asi 300 tun. Loni ovocnáři na jižní Moravě sklidili asi 400 tun meruněk. Jejich ceny v obchodech či na trzích dosáhly i více než 80 korun za kilogram, někdy se prodávaly i za 120 korun. Zájem byl i o méně kvalitní ovoce, které zpracovaly pálenice.