Kabinet začátkem dubna novelu o sociálním zabezpečení s nižšími sociálními odvody pro rodiče více dětí schválil a poslal poslancům. Podle návrhu by sazby mohly klesnout podle počtu potomků z nynějších 6,5 procenta na nulu. Podle místopředsedy odborové centrály Víta Samka změnu odmítají odbory i zaměstnavatelé.
\"Je to společný postoj obou sociálních partnerů. Snížení sazeb je opatření v dopadu totožné se zrušeným druhým důchodovým pilířem. Má zbavit placení sociálního pojistného lidi s vyšším příjmem s více dětmi. Opatření ohrozí český důchodový systém,\" uvedl Samek. Podle něj by změna byla \"ve prospěch strany lidové\", ne ve prospěch zaměstnanců.
Sobotka označil návrh na snížení sazeb za kontroverzní. \"Nemyslím si, že by to měla být ve Sněmovně priorita. Máme tam věci, které pokládám za mnohem důležitější a na které čekáme řadu let,\" řekl premiér. Zmínil pak prosazování normy o zálohovaném výživném, zákona o sociálním bydlení či novely zákoníku práce.
Zaměstnanci nyní odvádějí na sociální pojištění 6,5 procenta ze základu příjmu. Rodičům dvou dětí by podle návrhu měly odvody klesnout na pět procent, u tří dětí na 2,5 procenta. Matky či otcové čtyř a více dětí by neposílali nic. O stejnou část by se snížily sazby osobám samostatně výdělečně činným (OSVČ). Rodičům bez potomků či s jedním potomkem by zůstaly na 29,2 procenta. U dvou dětí by sazby klesly o 1,5 procentního bodu na 27,7 procenta, u tří dětí by činily 25,2 procenta a u čtyř a více dětí 22,7 procenta.
Snížení odvodů rodičům více dětí doporučila důchodová komise. Navrhovala původně i to, aby se bezdětným sazba zvýšila o procentní bod. Toto opatření narazilo na odpor. Podle ministerstva financí i dalších resortů by bylo diskriminační. Odbory to označily za necitlivé vůči těm, kteří děti mít nemohou. Ministerstvo práce záměr z novely pak vyškrtlo. Od změny si resort slibuje větší porodnost. Snížení sazby má podle autorů \"ocenit zásluhy\" rodičů na výchově dalších plátců odvodů.
Nižší sazbu by měl jen jeden z rodičů. Podle ministerstva práce by je mohlo získat na 730.000 lidí, tedy kolem 13 procent pracovníků. Příjmy do systému, z něhož se vyplácejí důchody, by podle propočtů klesly o 3,8 miliardy korun. Šéf lidovců Pavel Bělobrádek nesouhlasí s tím, že by tak stát přišel o peníze. Podotkl, že peníze zůstanou rodinám.
Ministerstvo financí návrh kritizovalo. Podle něj jsou chystané změny nesystémové, nejsou technicky domyšlené, prohloubily by schodek rozpočtu a vzrostla by administrativa.
ktk rot