Americké akcie na nevýrazném trhu navázaly na pondělní růst

23.05.2017 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

New York 23. května (ČTK) - Americké akcie dnes navázaly na pondělní vzestup, pohybovaly se však v úzkém rozpětí, když růst cen akcií finančních institucí kompenzoval jak propad titulů sektoru zbytného zboží, tak negativní zprávy z americké ekonomiky. Trh se soustředil na návrh rozpočtu prezidenta Donalda Trumpa.

Dow Jonesův index, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, dnes vzrostl o 0,21 procenta na 20.939,28 bodu. Širší index S&P 500 se krátce dotkl hranice 2400 bodů a do závěru si připsal 0,19 procenta na 2398,5 bodu. Index technologického trhu Nasdaq Composite se zvýšil o 0,08 procenta a obchodování uzavřel na 6138,71 bodu.

Investoři dnes zaměřili pozornost na data o vývoji americké ekonomiky a na detaily prvního rozpočtového návrhu prezidenta Trumpa. Návrh obsahuje zvýšení výdajů do infrastruktury a na obranu i množství politicky citlivých škrtů, včetně zdravotnictví a programů pro chudé, s cílem snížit výdaje o 3,6 bilionu dolarů a rozpočet v příštím desetiletí vyrovnat. V Kongresu však návrh s největší pravděpodobností narazí na odpor.

Podle obchodníků pomohla trhu také skutečnost, že se několik dní neobjevily nové zprávy kompromitující volební kampaň prezidenta Trumpa.

Z údajů o vývoji americké ekonomiky trh poznamenala zpráva, že prodej nových rodinných domů na americkém trhu v dubnu sestoupil z téměř desetiletého maxima a proti předešlému měsíci klesl o 11,4 procenta.

Z 11 hlavních sektorů indexu S&P 500 dnes zpevnilo osm v čele s finančními ústavy a podniky veřejných služeb. Největší nárůst zaznamenaly společnosti Goldman Sachs a JPMorgan. Akcie sektoru zbytného zboží oslabily o 0,35 procenta, zejména v důsledku propadu akcií prodejce autodílů AutoZone o 10,6 procenta kvůli špatným čtvrtletním výsledkům.

Americký dolar dnes na devizových trzích nedokázal vůči ostatním předním měnám zpevnit v důsledku tlaku údajů o vývoji německé ekonomiky a nízkých výnosů amerických pokladničních poukázek. Index americké měny se pohyboval na nejnižší úrovni za šest a půl roku. Britská libra po teroristickém útoku v Manchesteru zpočátku oslabovala k euru, dolaru i jenu, nyní jsou však její ztráty nevýrazné, uvedla agentura Reuters.

Kolem 18:00 SELČ britská libra vůči dolaru oslabila o 0,07 procenta na 1,3008 USD a k jenu klesla o 0,14 procenta na 144,876 JPY. Euro vůči libře kleslo o 0,17 procenta na 0,863 GBP. Dolar vůči euru oslabil o 0,17 procenta na 1,1219 EUR a jeho index se pohyboval na nejnižší úrovni za šest a půl roku, kolem 18:00 SELČ činil 96,96 bodu. Od začátku roku dolar ztratil sedm procent.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK