Úkolem OLAF je vyšetřovat podvody dotýkající se unijního rozpočtu, případy korupce v orgánech a institucích EU a závažného pochybení ze strany jejich pracovníků. Vyšetřuje tak nejrůznější druhy trestné činnosti jako je zpronevěra, celní a jiné podvody či machinace při zadávání veřejných zakázek. Na základě svého šetření úřad doporučuje potřebné kroky, které by měla EU nebo orgány členské země udělat k nápravě. V případě podezření na trestný čin, k němuž má důkazy, může úřad zaslat oznámení příslušným vnitrostátním orgánům spolu s doporučením zahájit trestní stíhání.
V Česku je zkratka OLAF známá především v souvislosti s prošetřováním padesátimilionové dotace pro farmu Čapí hnízdo, patřící do skupiny Agrofert šéfa hnutí ANO a donedávna ministra financí Andreje Babiše.
Zástupci OLAF dnes na tiskové konferenci uvedli, že mandát jejich úřadu jim umožňuje udělat si konkrétní obrázek o měnící se povaze podvodů, které s evropskými dotacemi souvisí. Jeho analýza ukázala, že zločinci se rychle adaptují na změny hospodářského a regulačního rámce, a nachází \"nové a kreativní cesty, jak se dostat k unijním penězům\".
Významné jsou v tomto ohledu podle zprávy OLAF nadále veřejné zakázky, kdy podvodníci kromě korupce úředníků využívají nastrčené zprostředkovatele a účty v nedohledatelných daňových rájích. Mnoho případů má přeshraniční přesah, kdy se do tendru v jedné zemi hlásí zájemci z několika jiných států, kteří často práci zadávají firmám ještě z dalších zemí. Lukrativní se pro podvodníky také stávají granty ve vědě a výzkumu.
Z dnes nabídnuté statistiky plyne, že OLAF loni v ČR vyšetřoval nakládání s unijními fondy v pěti případech, vydal jedno doporučení.
OLAF dnes také upozornil na časté využívání složitých mezinárodních schémat, které kriminální sítě využívají k tomu, aby se vyhnuli placení cel. Připomenuto dnes také bylo, že se významně mění podoba rozšířeného pašování cigaret, kdy se stále časti pašují levné a nijak neoznačené cigarety.