Roční provoz multiplexu v síti Praha, Brno, Ostrava a Plzeň bude stát 12,9 milionu korun. \"DAB+ patří k jedné z platforem vysílání, které považujeme za perspektivní a které chceme nadále rozvíjet. Současné řádné vysílání navázalo na vysílání experimentální, které jsme zahájili v srpnu 2015. Posluchačům chceme nabízet co nejpestřejší služby. Právě široká nabídka programu je samotnou podstatou a největším přínosem rozhlasové digitalizace,\" uvedl generální ředitel Českého rozhlasu René Zavoral.
Řádné vysílání v Praze kontinuálně navazuje na experimentální vysílání s Českými Radiokomunikacemi, které zajistí i řádný provoz. Český rozhlas musel čekat na přidělení řádných kmitočtů pro digitální vysílání, které umožnilo až vydání takzvaného opatření obecné povahy Českým telekomunikačním úřadem v listopadu 2016 v návaznosti na vládní usnesení ke koncepci rozvoje zemského digitálního vysílání.
Možnosti využívání pásma VKV/FM jsou nyní prakticky vyčerpané a fyzikálně limitované kapacity, které vycházejí z mezinárodní koordinace kmitočtů VKV/FM, neumožňují další rozvoj. Toto omezení je hlavní bariérou pro rozšiřování programové nabídky nejen Českého rozhlasu, ale celého rozhlasového trhu v Česku.
\"Spuštění vysílání v DAB+ neznamená měnit přijímače a stále platí, že ČRo bude rozvíjet celý distribuční mix. Pro mě je zásadní, aby rozhlas byl tam, kde jsou posluchači, a aby si DAB+ našel posluchače i mezi těmi, kteří dosud třeba rozhlas neposlouchali,\" dodal Zavoral.
Přednostmi digitálního rozhlasového vysílání DAB+ jsou kvalitnější zvuk, srovnatelný s poslechem HiFi sestav, digitální příjem programů bez nutnosti zatěžovat datové sítě a platit za přístup k internetu, možnost přímého digitálního záznamu, jednoduchá volba programu a možnost doprovodných informací a aplikací. Pro lepší příjem i v členitých oblastech je potřeba menší vyzářený výkon vysílačů.