\"Plně podporuji zvyšování výdajů na obranu v dnešní složité mezinárodní situaci,\" uvedl Zeman. Připomněl, že v dobách jeho premiérování vydávala země na obranu dvě procenta HDP. \"Považovalo se to za samozřejmost. Dnes jsme naplněni úžasem, když o nějakou desetinku zdvihneme výdaje na obranu,\" prohlásil prezident.
Podle dohody členských zemí NATO by přitom jednotliví spojenci měli na obranu vydávat dvě procenta svého HDP. S tím ale mají problémy téměř všechny evropské země, tento limit plní pouze Řecko a Velká Británie.
Dostat se do roku 2020 u výdajů na obranu na hranici 1,4 procenta HDP, se zavázala nynější koaliční vláda ČSSD, ANO a KDU-ČSL. Podle současného návrhu ministerstva financí by ovšem vojáci v roce 2020 měli dostat jen 1,16 procenta HDP. Ministr Martin Stropnický (ANO) ale varoval, že si nedovede představit, že by kabinet svůj závazek nesplnil.
Zeman v Brně dále řekl, že zbrojní exportéry je třeba podporovat jako každé jiné. Problém vidí v licenční politice, která podle něj nevhodně omezuje export do neembargovaných zemí pod záminkou rizika reexportu do rizikových států. \"Já na to vždy říkám: \'Co je vám do toho. Vyvážíte do bezpečných zemí a co s tím ty bezpečné země dále udělají, to už je jejich a nikoliv naše věc\',\" řekl. Byrokratické omezení, jak to nazval, považuje za nejdůležitější překážku českého zbrojního exportu v současnosti.
Mezinárodní veletrh obranné a bezpečnostní techniky IDET a přidružené akce začaly na brněnském výstavišti dnes. V Brně vystavuje 518 firem z 31 zemí. Znamená to mírný nárůst oproti poslednímu ročníku akce v roce 2015. Proti veletrhu protestují aktivisté.