Jak připomněl, jde o první komplexní proces restrukturalizace tak rozsáhlého území. \"Stát se musí zasadit o jeho revitalizaci,\" upozornil. Tyto kraje byly zasaženy útlumem těžby uhlí, což mělo podle něj dopad na jejich konkurenceschopnost, životní prostředí či sociální oblast. Zástupci tripartity v pondělí plán podpořili, nyní je návrh v připomínkovém řízení, podotkl.
Plán by měl pomoci obyvatelům těchto krajů zlepšit podmínky pro život i práci jejich obyvatel a zamezit odlivu lidí z těchto oblastí. Jednotlivé kroky se týkají pracovních sil, výzkumu a inovací, životního prostředí, podnikání, zadluženosti obyvatel či vzdělávání, a to s ohledem na specifika jednotlivých regionů.
\"Souhrnný akční plán pro období 2017 až 2018 je prvním akčním plánem svého druhu. Mezi návrhy hlavních opatření patří například odstraňování ekologických škod, problematika těžby lithia v Karlovarském a Ústeckém kraji nebo regenerace starých průmyslových areálů,\" uvedla již dříve Šlechtová.
Vláda chce například v Ústeckém kraji testovat výrobu samořízených vozidel. Hodlá tak pomoci kraji v ekonomickém rozvoji, výsledkem by mělo být zapojení Ústí nad Labem, regionální univerzity a vědecko-technických parků do mezinárodních výzkumných a pilotních projektů týkajících se plně autonomních vozidel. Dalším plánem je například vypracování analýzy k restrukturalizaci města Terezín po odchodu armády.
Regionům, kde se utlumuje těžba a těžký průmysl, by mohla například podle návrhu ministerstva práce a sociálních věcí pomoci takzvaná stříbrná ekonomika, tedy posílení služeb a výroby zboží pro starší lidi. Analýza má určit profese, které by se mohly ve stříbrné ekonomice uplatnit. Zaměří se na péči o starší osoby, na služby pro domácnost, trávení volného času či vývoj pomůcek a digitálních technologií pro seniory a seniorky.