I přes pokles indexu PMI je zlepšování provozních podmínek podle IHS Markit stále výrazné. Ceny vstupů se zvýšily nejpomaleji od ledna a jejich inflace již dva měsíce klesá. Růst cen byl přesto výrazný, zejména u surovin včetně oceli. Rostly sedmý měsíc v řadě i ceny výstupů, a to právě kvůli zdražování surovin nebo zvyšování nákladů na mzdy.
Exportních zakázek přibylo druhým nejvyšším tempem od ledna 2015, hlavně díky vyšší poptávce od významných evropských partnerů, jako je Německo. Vývoz tak přispěl podle společnosti k celkovému nárůstu nových zakázek. Přibývá jich už devět měsíců, ačkoli květnový růst byl nejslabší od začátku roku. Díky přibývání zakázek stoupla také zaměstnanost ve zpracovatelském sektoru. Přesto si podniky nadále stěžují na nedostatek pracovní síly, která se podle nich projevuje třeba zvětšováním počtu nedodělků.
Lhůty dodávek se v květnu prodloužily, což je podle IHS Markit trend trvající již čtyři roky. Míra průtahů v dodavatelském řetězci však byla nejslabší za tři měsíce.
Čeští výrobci jsou podle IHS Markit optimističtí a očekávají silnou poptávku z tuzemska i ciziny. \"Údaje PMI za duben a květen signalizují, že tato expanze bude pokračovat. Pro druhé čtvrtletí IHS Markit předpovídá meziroční růst 2,4 procenta,\" sdělila ekonomka IHS Markit Sian Jones.
Také analytici považují podmínky ve zpracovatelském sektoru za velmi dobré. \"Indikátor PMI pro tuzemský zpracovatelský průmysl zůstává z historického pohledu velmi vysoko. Dobře si i přes zmíněné zpomalení růstu vedou také průmyslové objednávky,\" uvedl hlavní ekonom Generali Investments CEE Radomír Jáč. \"Z dnes zveřejněné zprávy společnosti Markit není zřejmé, proč celková důvěra v průmyslu klesla, nicméně předpokládáme, že je to i kvůli horší dostupnosti pracovní síly, a z toho plynoucí nutnosti zvyšovat mzdy,\" doplnil ekonom Komerční banky Viktor Zeisel.