Rosněfť a kurdská vláda podepsaly dohody týkající se pěti ropných nalezišť, přičemž ruský podnik uvedl, že v budoucnu plánuje i průzkum ložisek zemního plynu. Šéf koncernu a jeden z nejbližších spolupracovníků ruského prezidenta Vladimira Putina Igor Sečin prohlásil, že dohody jsou příkladem uvážené investice do jedné z klíčových oblastí Blízkého východu. \"Rosněfti umožní geograficky rozvíjet jak průzkum, tak těžbu ropy,\" řekl Sečin. Dokumenty byly podepsány na Mezinárodním ekonomickém fóru v Petrohradu.
Proti kurdským prodejům ropy už dlouho vystupuje irácká vláda, v poslední době však ze svých postojů slevila kvůli společnému boji Bagdádu a regionálních vlád proti radikálům z Islámskému státu.
Podle dohod bude Rosněfť mít přístup k regionálnímu přepravnímu systému, jehož kapacita nyní činí 700.000 barelů denně (b/d) a do konce roku by měla být, s očekávaným přílivem ropy z nových zdrojů, zvýšena na jeden milion b/d.
Těžba ropy v Kurdistánu se v posledních letech uskutečňuje pod taktovkou středně velkých firem, například Genelu. Větší společnosti jako Exxon Mobil a Chevron jsou stále ve stádiu průzkumu. Nedávno některé úseky dokonce Kurdistánu vrátily, protože průzkum nepřinesl žádoucí výsledky.
Své vytěžitelné rezervy ropy Kurdistán odhaduje na 45 miliard barelů a zemního plynu na 5,66 bilionu metrů krychlových.