Maloobchodní tržby zpomalily růst, zahraniční obchod ztrácel

06.06.2017 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 6. června (ČTK) - Maloobchodní tržby bez aut v dubnu zpomalily meziroční růst na 2,7 procenta z březnových revidovaných 8,7 procenta. Vzrostly tržby za potraviny a nepotravinářské zboží, prodeje pohonných hmot se téměř nezměnily, klesly o necelé procento. Podle analytiků je slabší dubnový růst jen dočasným výkyvem kvůli kalendářním efektům. Letošní duben měl o tři pracovní dny méně než loňský, protože letos připadly velikonoční svátky na duben, kdežto loni na březen. Horší tedy byly i dubnové výsledky zahraničního obchodu, jeho přebytek meziročně klesl na 10,6 miliardy korun. Před rokem byl o 13,8 miliardy vyšší.

Výsledek zahraničního obchodu ovlivnil pokles kladné bilance obchodu s auty a pokles přebytku obchodování s kovodělnými výrobky. \"K propadu pravděpodobně přispěly velikonoční svátky, které letos připadly na duben a snížily počet pracovních dní. K horším výsledkům se ale mohla přidat i nižší poptávka po automobilech ze zahraničí, kdy například v březnu registrace nových automobilů v eurozóně poklesly,\" uvedla ekonomka Komerční banky Jana Steckerová. Přesto byl podle ní dubnový propad spíše výkyvem a bilance s motorovými vozidly se s největší pravděpodobností vrátí v následujících měsících do kladných čísel.

Tržby očištěné o kalendářní vlivy se meziročně zvýšily o 4,8 procenta. Meziměsíčně se tržby po očištění o sezónní vlivy snížily v dubnu reálně o 0,8 procenta. Podle analytiků dnešní údaje o vývoji maloobchodu v dubnu potvrzují, že ekonomický růst je nadále tažen spotřebou domácností.

\"Silná meziroční dynamika v segmentu nepotravinářského zboží signalizuje, že lidé v poslední době navyšují své výdaje převážně hlavně v oblasti zbytného zboží. Růst spotřeby bude nadále podporován vzestupem mezd jak v podnikatelské, tak v nepodnikatelské sféře,\" uvedl hlavní ekonom Cyrrus Lukáš Kovanda.

Tržby za internetový a zásilkový prodej vzrostly v dubnu o 20,9 procenta a společně s tržbami v nespecializovaných prodejnách s převahou potravin, které byly vyšší o 4,6 procenta, měly největší podíl na růstu tržeb v maloobchodě bez očištění.

Dařilo se také specializovaným prodejnách s počítačovým a komunikačním zařízením, s oděvy a obuví, s výrobky pro kulturu, sport a rekreaci a s potravinami. Meziročně méně se prodávaly farmaceutické a zdravotnické výrobky a výrobky pro domácnost.

Dubnový výkyv maloobchodních tržeb je podle hlavního ekonoma Generali Investments CEE Radomíra Jáče způsoben protichůdnými faktory a je třeba jej vnímat jako jednorázový úkaz. \"Maloobchodní tržby se tak v dalších měsících vrátí k solidnímu růstu a spotřeba domácností zůstane klíčovým tahounem růstu české ekonomiky i v letošním roce,\" dodal.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK