Průmyslová výroba byla v letošním dubnu výrazně ovlivněna rozdílným počtem pracovních dní a její propad do záporných hodnot tak není nutné podle hlavního ekonoma Jakuba Seidlera vnímat negativně. Duben letošního roku měl pouze 18 pracovních dní, o tři méně než obvykle. Zároveň nízký počet pracovních dní mělo v dubnu také Německo. \"Průmysl si však po zohlednění kalendářních vlivů udržuje v letošním roce příznivé růstové tempo a předstihové ukazatele naznačují, že by tento trend měl nadále pokračovat,\" dodal Seidler.
\"Chybějící tři pracovní dny udělaly v číslech z průmyslu docela paseku, kterou ovšem nepochybně překryjí další měsíce s mnohem příznivějšími výsledky, jak už naznačily PMI nebo další ukazatele důvěry,\" potvrdil hlavní ekonom ČSOB Petr Dufek.
\"I přes větší než očekávaný pokles průmyslu v dubnu, nadále počítáme, že v roce 2017 průmyslová výroba zrychlí na 4,7 procenta z loňského tempa 2,9 procenta,\" řekla Monika Junicke z Raiffeisenbank.
Podle Viktora Zeisela z Komerční banky je velmi dobrou zprávou zvýšení zaměstnanosti v průmyslu. Ta se meziročně zvýšila o 1,9 procenta. \"Data ale také naznačují, že pracovní síly je skutečně málo a v průmyslu se musí zvedat mzdy. Ty v dubnu meziročně vzrostly o silných 8,1 procenta,\" dodal Zeisel.
Průmyslová výroba v dubnu meziročně klesla o 2,5 procenta, podepsaly se na tom nepříznivé kalendářní efekty. Po očištění tak průmyslová produkce rostla meziročně o 5,9 procenta. Meziměsíčně byla po vyloučení sezónních vlivů vyšší o 0,6 procenta. Informoval o tom dnes Český statistický úřad (ČSÚ), který zároveň revidoval březnový meziroční růst na 10,2 procenta.
mdk mal