\"OECD oceňuje růst domácí poptávky, zahraničního obchodu a příznivou situaci na trhu práce. Pozitivní hodnocení nesouvisí jen s vývojem světové ekonomiky, ale vyplývá i z ekonomických reforem současné vlády. Jsem rád, že OECD oceňuje úspěchy české ekonomiky, které jsou výsledkem realizace jejích doporučení. Z pohledu vyspělého světa jsme úspěšná země,\" uvedl náměstek ministra zahraničních věcí Martin Tlapa.
Ministerstvo financí ve svých nejnovějších odhadech očekává, že ekonomika letos i příští rok stoupne o 2,5 procenta. Ve srovnání s prognózou OECD počítá ministerstvo letos s pomalejším růstem spotřeby domácností, a to při obdobném poklesu míry úspor a téměř shodné predikci inflace a vývoje na trhu práce. OECD odhaduje, že inflace v ČR by se letos měla zvýšit nad dvě procenta a situace na trhu práce by se díky růstu ekonomiky měla dále zlepšovat. Dluh vládního sektoru v poměru k HDP by měl díky mírně přebytkovému hospodaření v jednotlivých letech postupně klesat.
Česká národní banka v květnové prognóze počítá stejně jako OECD s růstem ekonomiky o 2,9 procenta. Pro příští rok ČNB počítá s růstem o 2,8 procenta.
Světová ekonomika by podle OECD měla letos stoupnout zhruba o 3,5 procenta po loňském tříprocentním růstu. Růst ve státech OECD by měl lehce přesáhnout dvě procenta, zatímco v zemích mimo OECD by hospodářský růst mohl zrychlit až k pěti procentům. \"Ve srovnání s hospodářským výhledem z listopadu 2016 zůstává prognóza globálního ekonomického růstu téměř beze změny,\" uvádí zpráva.