Celkové úspory domácností podle zprávy v posledních letech stále postupně narůstají. Loni stouply o 8,4 procenta na 3,24 bilionu korun. \"Odliv prostředků pokračoval již pátým rokem u termínovaných vkladů. Položkou, která také dlouhodobě ztrácí na významu, jsou úspory ve stavebním spoření,\" uvádí zpráva.
Poměr vkladů a úvěrů tuzemských bank loni podle zprávy klesl na 135,2 procenta, předloni to bylo 138 procenta. \"Nicméně stále platí, že objem vkladů přijatých od klientů byl v ČR podstatně vyšší než objem poskytnutých bankovních úvěrů a z tohoto hlediska patří český bankovní sektor mezi nejvíce odolné v EU,\" uvádí zpráva. Mezi země s nejvyšší hodnotou ukazatele patří vedle ČR také Bulharsko, Belgie, Malta a Lucembursko. Naopak dlouhodobě nejméně příznivé hodnoty tohoto ukazatele vykazuje například Dánsko a Švédsko.
Kvalita úvěrových portfolií bankovního sektoru se proti minulému roku zlepšila, když podíl úvěrů v selhání klesl jeden procentní bod na 4,8 procenta. Navzdory meziročnímu poklesu je ovšem podle zprávy současná hodnota ukazatele úvěrů v selhání zřetelně vyšší ve srovnání s lety 2007 a 2008, kdy se v některých měsících pohybovala pod třemi procenty. \"Tehdejším nízkým hodnotám však přispívala kombinace dočasně působících faktorů včetně hospodářského růstu a značného objemu nově poskytnutých úvěrů, který tak snižoval relativní podíl úvěrů v selhání z minulosti,\" uvedlo MF.
Zpráva obsahuje vedle analýzy dalších oblastí finančního trhu a vládního sektoru také výčet hlavních legislativních aktivit ministerstva financí.