\"Výrobu titanové běloby musíme zvyšovat kvůli tomu, abychom i nadále byli na světových trzích schopni konkurovat velkým hráčům. Jedná se o globalizovaný byznys,\" vysvětlil Hanáček. První etapa plánovaného zvýšení výrobní kapacity titanové běloby na 62.000 tun je naplánována do roku 2020. \"Na toto množství titanové běloby máme integrované povolení,\" podotkl Hanáček.
Ve svých strategických plánech do roku 2030 vedení Prechezy uvažuje o zvýšení kapacity roční produkce titanové běloby až na na 77.000 tun. Společnost už kvůli této investici zahájila proces posuzování vlivů na životní prostředí. \"Samotné navýšení výroby bude možné až po dostavbě posledního úseku dálnice D1 z Přerova do Říkovic. V současnosti pro nás platí dopravní omezení, která s otevřením dálnice padnou,\" upozornil Hanáček.
Náklady na první část zvýšení výrobní kapacity titanové běloby Hanáček odhadl na zhruba půl miliardy korun. \"U druhé etapy počítáme s investicí do miliardy korun,\" řekl Hanáček. Počet zaměstnanců Prechezy by se díky nárůstu výrobní kapacity titanové běloby měl zvýšit o několik desítek.
Precheza v posledních letech zvyšuje klíčovou produkci titanové běloby. Náklady projektu do konce roku 2016 činily spolu s modernizací výroby kyseliny sírové téměř miliardu korun. Výrobní kapacita Prechezy se u kyseliny sírové zvýšila o 20 procent na 220.000 tun a u titanové běloby na 56.000 tun z 50.000 tun v roce 2012.
Precheza, která patří do holdingu Agrofert, loni díky oživení trhu s titanovou bělovou zvýšila tržby o tři procenta na 3,035 miliardy korun. O rok dřív utržila 2,945 miliardy korun. Zisk Prechezy loni klesl na 556 milionů korun z 624 milionů korun v roce 2015. Předloňský zisk ale podle Hanáčka výrazně ovlivnilo pojistné plnění za havárii nové linky na výrobu kyseliny sírové
Precheza v roce 2016 podle Hanáčka prodala rekordních 55.700 tun titanové běloby. \"Technologie byly provozovány bez zásadních poruch a po téměř pětileté odbytové krizi došlo v druhém pololetí 2016 k oživení poptávky po titanové bělobě. Vyprodali jsme díky tomu i naše sklady,\" uvedl Hanáček.
Na loňských tržbách Prechezy se titanová běloba podílela 86 procenty. Růst poptávky po titanové bělobě Hanáček přisoudil hospodářskému růstu i jejím nízkým cenám. Trh titanové běloby vykazuje růst i v letošním roce.
Precheza je největším výrobcem anorganických pigmentů v ČR a její produkce míří z větší části na export. Vývoz se na loňských tržbách přerovské chemičky podílel 91 procenty. Precheza v Přerově zaměstnává zhruba šest stovek lidí.