Za \"zastřené zprostředkování zaměstnání\", tedy zajišťování pracovních sil bez respektování zákonných podmínek, má podle novely hrozit pokuta až pět milionů korun. Změna omezit zejména nedodržování zásady srovnatelných mzdových a pracovních podmínek dočasného přidělovaného zaměstnance. Omezit by měla také obcházení odvodů na sociální a zdravotní pojištění a záloh na daň z příjmu.
Půlmilionovou kauci, kterou budou muset pracovní agentury složit, neúspěšně navrhoval zrušit senátor TOP 09 Tomáš Czernin. \"Zdánlivě rovnostářských 500.000 pro všechny je pro velké agentury problém malý, ale pro agentury malé takřka likvidační,\" uvedl senátor.
Novela má také zvýšit sankce za pochybení agentur. Od změn si ministerstvo práce a sociálních věcí slibuje to, že na trh budou vstupovat pouze ty agentury, které mají odpovídající zázemí a jsou schopny zaručit minimální účetní a provozní standardy včetně materiálního vybavení.
Agenturní zaměstnávání bylo v minulosti terčem kritiky, týkající se špatných pracovních podmínek nebo nízkých mezd pronajímaných pracovníků. Počet pracovníků, které si firmy pronajímají od agentur práce, se za posledních pět let zvýšil o 62 procent. Zatímco v roce 2011 agentury poslaly podnikům 171.800 lidí, loni to bylo 277.400 osob.
Agentury často do firem posílají cizince na práci, o kterou čeští občané nestojí. Podle Asociace pracovních agentur se v ČR kromě čtvrt milionu legálně zaměstnaných agenturních pracovníků pohybuje minimálně stejný počet nelegálních pracovníků. Cizinecká policie před časem zadržela při kontrole v pražském skladu firmy Rohlik.cz 85 zahraničních agenturních pracovníků bez příslušného povolení.