Slovinsko přislíbilo prodat 50 procent NLB letos a dalších 25 procent do konce příštího roku oplátkou za souhlas Evropské komise (EK) se státní podporou bance v roce 2013.
V prohlášení vlády se uvádí, že státní investiční společnost SDH, která prodej NLB koordinuje, stanovila cenové rozpětí na 55 až 71 euro za akcii. Hodnota banky by tak činila 1,1 až 1,4 miliardy eur (28,897 až 36,778 miliardy Kč). \"Vláda minimální cenu neschválila a řešení bude hledat spolu s Evropskou komisí,\" řekl Cerar.
Komise agentuře Reuters sdělila, že jednání budou pokračovat. \"Se slovinskými úřady jsme v konstruktivním kontaktu a v této fázi nebudeme o dalším vývoji spekulovat,\" uvedla EK.
Podle názoru analytiků může vláda za banku NLB získat maximálně jednu miliardu eur. A to je zásadně méně, než 1,55 miliardy, které do ní v roce 2013 vložila, aby ji zachránila od zhroucení. Celkový majetek NLB na konci března činil 12,1 miliardy eur (320,9 miliardy Kč).
V květnu vláda odmítla dát záruky za kompenzaci chorvatským bankám, které vyplatily vkladatele předchůdce NLB, peněžního domu Ljubljanska Banka (LB) a teď po ní tyto peníze požadují. Jde o sumu až 400 milionů eur. Ljubljanska Banka odešla z Chorvatska po rozpadu Jugoslávie v roce 1991 a Slovinsko požadovalo, aby se dohoda o vyrovnání kompenzací stala součástí jednání o vstupu bývalých jugoslávských zemí do Evropské unie. Na vyřešení sporu se oba státy posléze dohodly.
Jelikož Slovinsko nebylo v posledních desetiletích příliš nakloněno privatizaci velkých společností a bank, stát stále kontroluje asi 50 procent ekonomiky a 44 procent bankovního sektoru. V roce 2015 vláda prodala třetí největší banku v zemi NKBM americké investiční firmě Apollo a předtím prodala několik menších bank. Podíl 34 procent na NLB vláda prodala v roce 2002 belgické bankovní skupině KBC, avšak později ji odmítla pustit k majoritě. V roce 2012 KBC prodala svůj podíl státu zpět. Na privatizačním seznamu vlády je NLB největším subjektem, přičemž před volbami v polovině příštího roku se žádný jiný velký prodej neočekává.
NLB měla vstoupit na akciovou burzu v Lublani a Londýně tento měsíc, jak to schválila EK. Mezinárodní měnový fond již v březnu na Slovinsko, které je součástí eurozóny, naléhal, aby urychlilo privatizaci zvláště státních bank, protože to podle něj zlepší produktivitu a zvýší ekonomický růst.