Macron, který se jako centristický liberál stal v květnu prezidentem, brzy po svém nástupu vyzval k vypracování \"ochranného programu\" pro EU. Ten by zahrnoval zákon \"Buy European\", který by odepřel přístup k veřejným zakázkám v zemích EU firmám, jež nevyrábějí alespoň polovinu produkce na území unie. Vyrukoval také s návrhem regulací, které by mimoevropským subjektům bránily kupovat \"strategicky významné\" společnosti.
Německá kancléřka Angela Merkelová minulý měsíc prohlásila, že je Macronovým návrhům otevřena. Podle ní by taková politika vedla k rovným podmínkám pro země EU a jejich zahraniční partnery.
\"Nechceme platit za Macronovo vítězství,\" citovala Szymańského agentura Reuters. Náměstek tím narážel na diskuse, v nichž se ozývají návrhy, aby vlády v EU bojovaly proti všeobecně rostoucímu populismu ústupky vůči populismu v obchodě, to znamená aby uzavíraly některé své trhy. Donedávna byla přitom EU v čele s Německem hlavním odpůrcem ochranářské rétoriky amerického prezidenta Donalda Trumpa, často označované za populistickou.
\"Největší obavy nám působí budoucí vývoj jednotného trhu EU,\" řekl Szymański. Poukázal přitom na to, že stále není hotový jednotný trh ve službách a digitální ekonomice.