Kontrolní hlášení bylo zavedeno od roku 2016 jako opatření v boji proti daňovým únikům. Firmy ho musí podávat každý měsíc. Pro fyzické osoby, které jsou plátci DPH, je lhůta pro kontrolní hlášení závislá na lhůtě přiznání u DPH. Fyzické osoby mohou přiznání podávat měsíčně nebo čtvrtletně. Celkově se kontrolní hlášení týká zhruba 500.000 poplatníků.
Janeček upozornil na to, že správa identifikovala díky kontrolním hlášení rizika u téměř 9000 subjektů. Určila tak 9267 nespolehlivých plátců DPH, zatímco loni v lednu jich bylo 3151.
Celkem za 15 měsíců od spuštění systému bylo podáno 5,4 milionu kontrolních hlášení od 491.712 plátců. Finanční úřady poslaly 23.192 výzev k podání, na něž reagovalo 76 procent plátců. Výzev k odstranění pochybností bylo přes 150.000, reakcí na ně bylo 99 procent, vypočetl Janeček.
Kontrolní hlášení opakovaně kritizovala pravicová opozice i podnikatelé. Prezident Hospodářské komory ČR Vladimír Dlouhý již dříve řekl, že vláda zvyšuje byrokratickou zátěž a komplikuje podnikatelské prostředí. Jako příklad uvedl právě kontrolní hlášení DPH, s jehož vyplňováním podnikatelé strávili spoustu času.
Ministerstvo financí letos v březnu zmírnilo pravidla pro prominutí pokut souvisejících s kontrolním hlášením. Plátci DPH, kteří dostali pokutu za kontrolní hlášení loni, mohou požádat o prominutí dvou pokut bez ohledu na příčinu pochybení. Letos to je možné u jedné pokuty.