Analytici dotazovaní agenturou Reuters čekali, že inflace zůstane na 2,7 procenta. Inflace tak zřejmě překonala růst mezd v zemi. Podle odhadů analytiků mzda za tři měsíce do konce dubna vzrostla o dvě procenta.
Inflaci v posledních měsících zvyšuje pokles libry. Od loňského června, kdy se Britové v referendu vyslovili pro odchod z Evropské unie, libra oslabila vůči dalším měnám o pětinu, což zdražilo dovoz do země.
Ekonom Capital Economics Paul Hollingsworth očekává, že inflace do konce roku stoupne na více než tři procenta. Příští rok by však měla rychle klesnout.
Zpráva o inflaci zvýší zřejmě tlak na spotřebitele, kteří čelí zvýšeným obavám kvůli politické nejistotě po britských předčasných parlamentních volbách. Vládní konzervativci je sice minulý týden vyhráli, ale zároveň ztratili většinu v Dolní sněmovně, což vyvolalo otázku, nakolik bude premiérka Theresa Mayová schopná prosadit svoji představu odchodu z Evropské unie a příslušné zákony.
Navzdory růstu spotřebitelských cen se očekává, že britská centrální banka ponechá ve čtvrtek úrokovou sazbu na rekordním minimu 0,25 procenta. Někteří ekonomové se domnívají, že současná politická nejistota zřejmě přiměje Bank of England být obezřetnější při zvažování růstu úroků a pokud ekonomika dále oslabí, mohla by oživit masivní program nákupu dluhopisů.