Rezervy, které jsou ekonomicky a technicky těžitelné, loni stouply o zhruba půl procenta na 1,706 bilionu barelů. Ukazatel prokázaných rezerv kolísá s pohybem cen a zásadní vliv na něj mají investice do rozvoje nových zdrojů.
Ceny ropy po propadu v předešlých dvou letech loni získaly zhruba 50 procent, i když kvůli nízkému základu zůstaly relativně nízké. To vytvořilo podmínky pro mírné oživení investic, které se předloni propadly o zhruba 25 procent.
Poptávka po ropě loni stoupla o 1,6 procenta. Těžba suroviny se zvýšila o půl procenta, což byl nejmenší přírůstek od roku 2009. Odrážel zejména prudké omezení investic v minulých letech.
Desetiprocentní propad rezerv v USA souvisel s výrazným poklesem investic do rozvoje tamních břidlicových ložisek. U nich je ale v posledních měsících vidět zřetelné obnovení růstu, uvedla agentura Reuters.
Celková spotřeba energie ve světě loni vzrostla pouze o jedno procento, zhruba stejným tempem jako v předešlých dvou letech, avšak pod desetiletým průměrem 1,8 procenta. Spotřeba v Číně, která je nejvyšší na světě, rostla o 1,2 procenta a za poslední dva roky vykázala nejpomalejší růst od konce 90. let.