Zpracovatelský sektor vykázal meziměsíční pokles o 0,4 procenta. Jeho květnové oslabení přišlo po dubnovém výrazném oživení z březnového poklesu. V meziročním srovnání byla jeho produkce vyšší o 1,4 procenta a celková průmyslová výroba v tomto měření vzrostla o 2,2 procenta.
Těžba surovin v květnu zaznamenala druhý měsíc za sebou růst o více než jedno procento, což odráží oživování aktivity v ropném sektoru. Produkce rozvodných podniků se zvýšila o 0,4 procenta.
Analytici oslovení agenturou Reuters v průměru odhadovali ve zpracovatelském sektoru růst o 0,1 procent. Produkce motorových vozidel a součástek po dubnovém pětiprocentním vzestupu minulý měsíc dvě procenta ztratila.
Zpracovatelský průmysl, který se na ekonomické produkci USA podílí asi 12 procenty, v minulých dvou letech celkově stagnoval pod tlakem nízkých cen ropy a s tím souvisejícího propadu investic do těžebních zařízení, dále kvůli silnému dolaru a přebytkům zásob. Letos tento sektor získává postupně půdu pod nohama díky oživování vývozu a vyšším investicím.
V prvním čtvrtletí růst hrubého domácího produktu (HDP) Spojených států zpomalil na 1,2 procenta z 2,1 procenta v předešlém kvartálu a byl nejslabší za poslední rok. Ekonomové však předpovídají, že ve druhém čtvrtletí by tempo hospodářského růstu mělo překročit tři procenta.