Tzv. úplný zákaz kouření nabyl platnosti 31. května a týká se především sdílených uzavřených prostor. Česká republika touto novelou následovala některé evropské země (např. Velkou Británii nebo Francii), které toto omezení praktikují již nějakou dobu.
Kde se nesmí kouřit?
- Restaurace*, kavárny a podobná zařízení (na základě rozhodnutí majitele je dovolena elektronická cigareta)
- Kryté i nekryté zastávky hromadné dopravy
- Vnitřní prostory sloužící k zábavě – plesy, koncerty**, diskotéky apod. od začátku až do skončení celé akce
- Zdravotnická zařízení včetně čekáren a přilehlých chodeb. Jedinou výjimku činí kuřárna na psychiatrickém oddělení.
- Zoologické zahrady kromě prostor určených pro kouření
- Vzdělávací zařízení – vnitřní i vnější prostory
- Zařízení pro děti
- Hřiště včetně sportovišť
- Stadiony, výstavy, kina a divadla
- Úřady
- Letiště kromě zřízených kuřáren
*Platí i pro bary, kde se nevaří. Nápoj je totiž ze zákona brán jako jídlo.
**Včetně zastřešených koncertů pořádaných venku. Zastřešení je v případě protikuřáckého zákona automaticky bráno jako sdílený uzavřený prostor. Tzn., zákon platí i pro altány.
Pokuty za porušení zákazu
- 5000 Kč hrozí každému, kdo si zakouří v místech zákazu, a to od 31. května 2017
- 50 000 Kč hrozí majiteli či provozovateli zařízení, které spadá pod protikuřácký zákon a je v něm tolerováno kouření, a to od 31. srpna 2017. Je to z toho důvodu, že vláda dala všem hospodských 90 denní limit, během kterého se mohou na nový zákon řádně připravit.
Ve kterých zemích EU platí PZ také?
- Belgie
- Bulharsko
- Francie
- Irsko
- Litva
- Lotyšsko
- Maďarsko
- Řecko
- Španělsko
- Velká Británie
Jak jsou na tom vodní dýmky a e-cigarety?
Na tzv. vapování elektronických cigaret a kouření vodních dýmek v restauračních zařízeních se zákon nevztahuje. E-cigarety po technické stránce nehoří, ale pouze se zahřívají. U vodních dýmek je to sice trošku jinak, ale vláda přesto ve finále odmítla jejich zákaz kvůli zachování stálého sortimentu čajoven.
Dá se protikuřácký zákon nějak obejít?
Řada kuřáků se pokusila zákon přelstít tím, že do vodní dýmky umístila cigaretu. Taková inovace samozřejmě nemohla projít. Většina hospodských tak kvůli obavám z mizivého výdělku vyhledává nejrůznější možnosti, jak zákon obejít.
Jedním z těch reálnějších by bylo předělání baru, restaurace či kavárny na soukromý klub. Teoreticky vzato by se jednalo o uzavřený podnik, ve kterém by si vlastní pravidla určovali zakladatelé a členové klubu či spolku. S tím jsou ale spojeny také členské poplatky, registrace a obvykle i klubová karta.
O tuto cestu a pomoc hospodským se snaží nově založená společnost Libertas Smoke‘n’Taste Club (LSTC), která vznikla pod taktovkou Jakuba Průdka. LSTC nabízí členství případným hostům a partnerství všem podnikům v republice. V případě jakýchkoliv obtíží navíc garantuje i právní servis za 2000 Kč měsíčně. Díky této společnosti už se 7 původních restaurací stihlo přeměnit na soukromá klubová zařízení.
Jak na to nahlíží zákon
Zákon zakazuje provozovat služby a podniky, které bezdůvodně diskriminují některé osoby – v našem případě ty, které nepatří mezi členy spolku. Paradoxem ale je, že přesto neexistuje jediné omezení, které by zakazovalo zřídit a provozovat soukromý klub.
Závažnější problémy ale mohou nastat ve chvíli, kdy se v takovém soukromém zařízení začne běžně čepovat pivo anebo prodávat víno. Bez ohledu na to, zdali se v klubu či spolku vaří nebo ne, je zde velké riziko, že bude i tak podmíněn protikuřáckému zákonu a navíc i nařknut z jeho obcházení. Výsledky posouzení příslušných orgánů jsou ale vždy individuální.
Nová nařízení o zákazu se navíc nelíbí opoziční ODS. Místopředsedkyně Alexandra Udženija by pak po říjnových volbách ráda podpořila možnost výběru. Vše by pak spočívalo v tom, že by se sami hospodští rozhodli, zdali jejich podnik bude kuřácký či nekuřácký, stejně jako tomu bylo před 31. květnem.