Žalobu ke krajskému soudu podal náchodský spolek Sbor dobrovolných občanů, a to proti rozhodnutí krajského úřadu, kterým kraj letos 8. února potvrdil rozhodnutí Městského úřadu Náchod o vydání územního rozhodnutí pro obchvat z 16. února 2016. Krajský soud žalobu zamítl proto, že spolek nevyužil všech předchozích opravných prostředků tím, že nepodal odvolání ke kraji proti rozhodnutí městského úřadu.
Spolek ještě může proti rozhodnutí krajského soudu podat kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu. V minulosti výhrady spolku k obchvatu mířily k údajnému nepřiměřenému emisnímu a hlukovému zatížení a k nedostatečnému posouzení dalších variant obchvatu.
Rozhodnutím krajského úřadu z letošního 8. února se územní rozhodnutí stalo pravomocným. \"Žaloba k soudu neměla odkladný účinek. Proto se již mohl obchvat začít projektovat,\" řekl ČTK Birke. Rozběhnout se podle něj mohou i výkupy pozemků a geologické průzkumy na trase obchvatu. \"Z pohádky se stává realizace,\" řekl Birke.
Proti vydanému územnímu rozhodnutí náchodským úřadem se ke kraji odvolalo 23 subjektů, všem byla odvolání krajem zamítnuta. Kraj podle mluvčí Martiny Götzové nemá informaci, že by někdo z nich podal ke kraji žalobu. Vydání pravomocného územního rozhodnutí trvalo úřadům osm let.
Náklady na stavbu asi sedm kilometrů dlouhého obchvatu se odhadují téměř na tři miliardy korun. Podle Birkeho stavbu obchvatu podporuje i premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Premiér podle starosty Náchodu slíbil, že pomůže se zajištěním peněz na výkupy pozemků a další přípravu stavby.