Štěch s nápadem zvýšit odvody živnostníků narazil i v ČSSD

16.06.2017 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 16. června (ČTK) - Předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD) narazil na odpor se svým námětem zvýšit odvody na zdravotní a sociální pojištění pro živnostníky a z části z nich tak učinit zaměstnance. Kritizovali to jak podnikatelé, tak politici nejen z pravé části spektra. Úřadující předseda ČSSD Milan Chovanec označil Štěchův námět za nerealistický. Šéf Senátu pak dopad svých slov dnes mírnil tím, že nebyla namířena proti živnostníkům.

Štěch ve čtvrtek vyzval k postupnému sjednocení odvodů pro zaměstnance a osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ), které odvádějí v porovnání se zaměstnanci jen třetinu zdravotního a sociálního pojištění. Podle Štěcha by tak bylo víc peněz na penze a na zdravotnictví. Přibylo by také \"několik desítek tisíc lidí, kteří by chtěli být zaměstnanci\", neboť by ubylo lidí, kteří mají živnostenský list jen kvůli nižším odvodům.

\"Nápady kolegy Štěcha k OSVČ nepovažuji za realistické,\" komentoval to na twitteru Chovanec. Podle předsedy vládní KDU-ČSL Pavla Bělobrádka předseda Senátu \"poněkud přestřelil\". \"Sociální demokracie se rozhodla politicky definitivně zničit,\" uvedl místopředseda lidovců Marian Jurečka. \"Sebevražda ČSSD pokračuje,\" míní též místopředseda Senátu Jaroslav Kubera (ODS).

Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek označil Štěchovo vyjádření za \"nehorázné a pobuřující\". Podle prezidentského kandidáta Michala Horáčka přišel Štěch s antisystémovým návrhem, místo aby se snažil o konstruktivní řešení.

Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR považuje Štěchův požadavek za skandální a za zatím nejbrutálnější útok na živnostníky posledních let. Chce rovněž jednat s předsedy stran zastoupených v Senátu o odvolání Štěcha z čela horní komory. Podle prezidenta Hospodářské komory Vladimíra Dlouhého není pro zvyšování odvodů živnostníků důvod. Politici by spíš měli snížit odvody hrazené zaměstnavateli za jejich pracovníky.

Počet podnikatelů v Česku, kteří si samostatnou výdělečnou činností skutečně vydělávají, klesl v letošním prvním čtvrtletí o 10.000 na 971.000. Ze všech OSVČ klesl o 8000 na 570.000 počet těch, kteří mají samostatnou výdělečnou činnost jako hlavní. Počet těch, kteří ji mají jako vedlejší, tedy pro ně podnikání není hlavním zdrojem příjmů, činí 401.000.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK