V roce 2014 newyorský soud dospěl k závěru, že rozhodnutí Ekvádoru odsoudit Chevron k vysoké pokutě za znečištění ovlivnily podvody a úplatky právníka Stevena Donzigera, který s pomocí aktivistů hájil poškozené venkovany. Newyorský a po něm i odvolací soud nalezly zřejmé důkazy, že Donzigerův tým uplatil ekvádorského soudce, aby v roce 2011 odsoudil Chevron k pokutě 18 miliard dolarů (dnešních 422 miliard Kč) ve prospěch venkovanů z oblasti Lago Agrio.
Venkované zažalovali Chevron za škody způsobené v amazonských deštných pralesích v Ekvádoru v letech 1964-1992 ropnou společností Texaco, kterou Chevron v roce 2001 koupil. Ekvádorský vyšší soud v roce 2013 pokutu snížil na 8,6 miliardy dolarů.
Chevron sice znečištění nepopřel, svou vinu ale neuznal a placení se bránil soudně. Společnost argumentovala tím, že Texaco většinu zbytků po své těžbě ropy odstranila a v roce 1998 uzavřela dohodu s ekvádorským státním podnikem Petroecuador, který její aktivity v oblasti převzal. Podle Chevronu je tak za většinu znečistění v oblasti zodpovědný právě Petroecuador.
Klíčové pro rozhodnutí amerických soudů byly dokumenty, které ukázaly, jak ekologičtí aktivisté kolem Donzigera připravovali korupci ekvádorské justice. Většina důkazů proti Donzigerovi přitom pochází z materiálu natočeného pro oceněný dokumentární film Crude, jehož cílem bylo podpořit Donzigera a jeho tým v boji proti Chevronu.
Newyorský soud označil praktiky právníků, kteří ekvádorskému soudu dodali falešné dokumenty a vyrukovali s nabídkou úplatků, za \"do nebe volající podvod\". Odvolací soud uvedl, že kroky Donzigera a jeho spolupracovníků byly \"přehlídkou korupčního jednání\", zahrnujícího nátlak, podvod a nabídku úplatku soudci; podle něj byly tyto jejich praktiky ve verdiktu ekvádorského soudu o pokutě \"jasně vystopovatelné\".
Právníci ekvádorských venkovanů už dříve uvedli, že ve svém úsilí o vymáhání pokuty na Chevronu chtějí dál pokračovat v jiných zemích, bez ohledu na výsledek případu v USA. Donzigerův tým se snaží vymáhat ekvádorské soudní rozhodnutí v Kanadě, Brazílii a dalších zemích, kde Chevron působí.
Donzigerovo tažení, k němuž se připojila řada aktivistů spolu s několika hollywoodskými celebritami, se začalo hroutit, když právníci Chevronu objevili nevyužitý materiál z filmu Crude. Sympatizující filmaři na něm například zachytili, jak se právník chlubí, že plánuje soudce vydírat zastrašováním, a jak si jeho spolupracovníci stěžují, že z původních vrtů Texaco se žádné znečištění nerozšířilo. Chevron také soudům předložil doklady, že Donziger falšoval podpisy amerických expertů na vykonstruovaných zprávách o znečištění ropou a ekvádorskému soudci předal půl milionu dolarů.