Oba referenční druhy ropy ztratily od konce května asi 13 procent. Propad začal paradoxně poté, co kartel OPEC rozhodl o prodloužení dohody o omezení produkce a dodávek na trh.
Zásoby ropy navzdory dohodě zůstávají v mnoha částech světa v blízkosti rekordních maxim a snahu kartelu o podporu cen podkopává růst těžby ve Spojených státech. Produkci ropy navíc zvyšují také Libye a Nigérie, které sice jsou členy OPEC, ale nejsou vázány dohodou o omezení dodávek.
\"V tuto chvíli není důvod k přílišnému optimismu,\" řekl agentuře Reuters k výhledu vývoje cen analytik Commerzbank Carsten Fritsch.
V květnu se dodávky ropy zemí OPEC celkově zvýšily vlivem rostoucí produkce v Libyi a Nigérii. Páteční údaje ukázaly, že počet aktivních vrtných souprav v USA se zvýšil 22. týden za sebou a je na nejvyšší úrovni od dubna 2015.
Investiční banka Goldman Sachs předpověděla, že pokud bude počet vrtů v USA dál stoupat, zvýší se těžba v USA do čtvrtého čtvrtletí tohoto roku o dalších 770.00 barelů. Dostala by se tím na zhruba 9,5 milionu barelů za den, což by bylo maximum od rekordních úrovní z poloviny roku 2015. Od poloviny loňského roku vzrostla produkce ropy v USA už o více než deset procent.
Ceny ropy v dolarech za barel (asi 159 litrů): BURZA TYP KONTRAKT AKTUÁLNÍ CENA PŘEDCHOZÍ ZÁVĚR Londýn - ICE Brent srpen 47,32 47,37 New York - Nymex WTI červenec 44,65 44,74