\"Navrhovaná dividenda je ekonomicky relativně rozumná, ale i tak je již kompromisem mezi vyplácením pouze toho, co firma daný rok skutečně vydělala a určitou výplatou z peněžní rezervy zisků předchozích let,\" uvedl analytik BH Securities Martin Vlček. Upozornil, že při této výši dividendy bude muset ČEZ sahat do peněžních zásob.
Vedení firmy chce letos poprvé od roku 2001, kdy firma začala vyplácet dividendy akcionářům, vyplatit část dividendy z nerozděleného zisku minulých let. Celkem má být akcionářům vyplaceno 17,8 miliardy korun, z toho stát jako majoritní akcionář by měl dostat 12,4 miliardy korun. V minulých letech získával stát pravidelně zhruba 15 miliard korun za rok.
Z loňského čistého zisku chce společnost použít 8,8 miliardy korun, zbývající část plánuje vzít z účtu nerozděleného zisku. Čistý zisk ČEZ očištěný o mimořádné vlivy, ze kterého se dividenda počítá, činil loni 19,6 miliardy korun, meziročně o 29 procent méně.
Vedení ČEZ také poprvé po 16 letech nenavrhuje výplatu odměn představenstvu a dozorčí radě firmy. V posledních dvou letech zamítlo návrhy tantiém ministerstvo financí. Například od roku 2010 do roku 2014 bylo každoročně mezi představenstvo a dozorčí radu rozděleno 25,5 milionu korun. Loni navrhlo představenstvo vyplatit 23 milionů korun, návrh neprošel.
Na začátku června uložila česká vláda ministerstvu financí, aby jeho zástupce hlasoval na letošní valné hromadě ČEZ pro návrhy schválené dozorčí radou firmy, a to včetně navržené výplaty dividend. \"Z tohoto důvodu by měl být průběh valné hromady klidný a nemělo by dojit k žádným překvapením,\" řekl ČTK analytik J&T Banky Bohumil Trampota.
V některých médiích se přesto v posledních dnech objevovaly spekulace, že by MF mohlo udělat změny v dozorčí radě firmy, která rozhoduje mj. o budoucnosti představenstva společnosti.
Dozorčí rada ČEZ má 12 členů. Stát má osm členů, zbytek jsou zástupci zaměstnanců. Bývalý ministr financí Andrej Babiš (ANO) dříve uvedl, že do rady nominoval za stát čtyři zástupce resort financí, tři zástupci jsou nominováni ČSSD a jeden KDU-ČSL.
Podle analytika Petra Hlinomaze jsou personální změny ve prospěch MF na nadcházející valné hromadě málo pravděpodobné. \"Takové personální posuny by v tento okamžik, myslím, poškodily nového ministra financí (Ivana Pilného - ANO), který je prezentován jako muž se smyslem pro racionalitu, praktičnost, efektivitu. Pokud by měla být výměna postav v dozorčí radě jen výsledkem mocenské kalkulace, bylo by to špatně,\" dodal. Ministerstvo financí na dotaz ČTK uvedlo, že nepovažuje za vhodné před konáním valné hromady svůj postup komentovat.