\"Slovenská republika pokračuje v silné ekonomické výkonnosti. Mezinárodní konkurenceschopnost je silná, fiskální a finanční politika je prozíravá, chudoba a příjmová nerovnost jsou malé,\" uvedla OECD.
Slovenské ministerstvo financí očekává v příštích letech zrychlování tempa ekonomického růstu na více než čtyři procenta, což zemi patrně zařadí na špici v regionu střední Evropy.
OECD ovšem upozornila také na nedostatky a problémy, se kterými se Slovensko potýká. Připomněla stárnutí slovenské populace, které by podle ní mělo být nejvýraznější z členských zemí této organizace.
Podle OECD sociální vyloučení Romů se projevuje v jejich horším zdravotním stavu, vzdělání a zaměstnanosti než u většinové populace. \"Společně s nízkou mobilitou pracovní síly to přispívá k značným (sociálním) nerovnostem mezi Bratislavou a východní částí země,\" upozornila OECD.
Organizace uvedla, že slovenský vzdělávací systém nedostatečně připravuje studenty pro pracovní trh a že mnoho mladých Slováků studuje a pracuje v cizině. Poukázala také na rozšířenou korupci a na nedobudovanou silniční infrastrukturu.
Slovensku OECD navrhla sérii opatření ke zlepšení zmiňovaných nedostatků, jako například větší zapojení romských dětí do předškolní výchovy, zvýšení platů hlavně začínajícím učitelům či zjednodušení podmínek udělování pracovních a pobytových povolení pro vzdělané pracovníky ze zahraničí.