Prodej by představoval především přechod desítek technologických expertů a projektových manažerů, kteří mají správu mýtného systému v Kapschi na starosti, řekl ČTK mluvčí firmy David Šimoník. Podobný systém, ve kterém většinu citlivých úkonů v rámci mýta spravuje státní firma, funguje například v Rakousku. Tento model prosazoval už předchůdce současného ministra dopravy Antonín Prachař.
Podle ředitele české pobočky Kapsche Karla Feixe ministerstvo na nabídku firmy nezareagovalo a případný odkup nechalo na rozhodnutí příští vlády. Ta by k takovémuto řešení mohla přistoupit například v situaci, kdy by soutěž zkomplikovaly žaloby uchazečů a hrozilo by, že se do roku 2019 nepodaří najít vítěze v otevřeném řízení.
Tendr na provozovatele mýtného systému vypsalo ministerstvo dopravy minulý týden. Za deset let plánuje za jeho provoz utratit 29 miliard korun. Očekává ale, že konečná cena nabízená uchazeči bude výrazně nižší. Nyní za roční provoz systému platí přibližně 1,5 miliardy korun ročně.
Prostřednictvím mikrovlnných mýtných bran se mýtné v Česku vybírá od roku 2007. Za deset let se z mýtného získalo 77,5 miliardy korun, loni to bylo 9,89 miliardy korun.