Euler Hermes Česku skokově zvedla rating na úroveň Japonska

27.06.2017 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 27. června (ČTK) - Česká ekonomika se pro investory stává jistější zemí z hlediska obchodního rizika. Výbor pro teritoriální rizika mezinárodní společnosti Euler Hermes se proto rozhodl skokově navýšit ČR rating z úrovně BB1 na A1. Česko tak opustilo společnost Polska, Izraele či Jižní Koreje, přeskočilo Španělsko nebo Tchaj-wan a zařadilo se po bok Japonska, Irska, Malty či Slovenska, informoval dnes ČTK světový lídr v pojištění pohledávek.

Euler Hermes pravidelně monitoruje ukazatele rizik ve všech zemích světa. Její ratingové ohodnocení vychází z analýzy stovek ekonomických ukazatelů, jejichž kombinace pomáhá investorům identifikovat ekonomická, politická, obchodní, komerční i finanční rizika.

\"K navýšení ratingu pro ČR nás vedlo několik faktorů, a to zlepšení makroekonomických ukazatelů, které odrážejí pokračování ekonomického růstu, posun k vyváženým fiskálním rozpočtům, snížení veřejného zadlužení pod úroveň průměru EU a podpora centrální banky prostřednictvím nízkých úrokových sazeb. Dále také vývoj inflace, přebytek v současném státním rozpočtu a zvládnutelná výše zahraničního dluhu,\" uvedl generální ředitel Euler Hermes pro střední a východní Evropu Ed Goos.

Za hlavní hrozby v současnosti považuje pokračující proměnlivost směnného kurzu, která by mohla ohrozit slabší společnosti vystavené měnovým rizikům. Nicméně podle manažera Euler Hermes v ČR Luďka Obadala lze předpokládat, že směnný kurz se ve střednědobém horizontu ustálí.

Země získala také lepší postavení v oblasti tzv. struktury podnikatelského prostředí, která reflektuje vnímání regulačního a legislativního rámce, kontrolu korupce a obtížnost podnikání. V této kategorii se ČR posunula o devět míst na 27. pozici. Krátkodobá opatření mají zatím příznivý dopad. Hospodářský růst se pohybuje nad váženým průměrem a platební neschopnost pokračuje v poklesu, dodal.

Mezi světovou elitu úrovně AA1 řadí analytici Euler Hermes Rakousko, Dánsko, Belgii, Francii či Spojené státy americké. Naopak nejnižší rating D4 mají Ukrajina, Venezuela, Pákistán nebo Libanon.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK