Euler Hermes pravidelně monitoruje ukazatele rizik ve všech zemích světa. Její ratingové ohodnocení vychází z analýzy stovek ekonomických ukazatelů, jejichž kombinace pomáhá investorům identifikovat ekonomická, politická, obchodní, komerční i finanční rizika.
\"K navýšení ratingu pro ČR nás vedlo několik faktorů, a to zlepšení makroekonomických ukazatelů, které odrážejí pokračování ekonomického růstu, posun k vyváženým fiskálním rozpočtům, snížení veřejného zadlužení pod úroveň průměru EU a podpora centrální banky prostřednictvím nízkých úrokových sazeb. Dále také vývoj inflace, přebytek v současném státním rozpočtu a zvládnutelná výše zahraničního dluhu,\" uvedl generální ředitel Euler Hermes pro střední a východní Evropu Ed Goos.
Za hlavní hrozby v současnosti považuje pokračující proměnlivost směnného kurzu, která by mohla ohrozit slabší společnosti vystavené měnovým rizikům. Nicméně podle manažera Euler Hermes v ČR Luďka Obadala lze předpokládat, že směnný kurz se ve střednědobém horizontu ustálí.
Země získala také lepší postavení v oblasti tzv. struktury podnikatelského prostředí, která reflektuje vnímání regulačního a legislativního rámce, kontrolu korupce a obtížnost podnikání. V této kategorii se ČR posunula o devět míst na 27. pozici. Krátkodobá opatření mají zatím příznivý dopad. Hospodářský růst se pohybuje nad váženým průměrem a platební neschopnost pokračuje v poklesu, dodal.
Mezi světovou elitu úrovně AA1 řadí analytici Euler Hermes Rakousko, Dánsko, Belgii, Francii či Spojené státy americké. Naopak nejnižší rating D4 mají Ukrajina, Venezuela, Pákistán nebo Libanon.