Africký mor prasat byl zjištěn u dvou uhynulých divočáků na okraji Zlína. V blízkosti je podnik, který na dvou místech chová 5000 prasat. Zpřísní se v něm hygienické podmínky a prasata budou vyšetřena. V případě, že by se tam objevil úhyn na mor, veterináři by nařídili vybití celého chovu. V Česku se africký mor prasat objevil poprvé. Nemoc může mít dopad na obchod s vepřovým masem i živými prasaty.
\"V tuto chvíli nemáme žádné oficiální stanovisko ze strany Státní veterinární správy. Proti této nákaze máme stabilně zabezpečený chov,\" řekl ČTK Lubomír Zdráhal, ředitel divize živočišné výroby společnosti Lukrom se sídlem v Lípě u Zlína.
Podobně se vyjádřil také Josef Luža, majitel společnosti Doubrava v Zahnašovicích na Kroměřížsku, která nyní chová asi 350 prasnic a tisíc selat. \"Víc budeme vědět asi zítra,\" uvedl Luža.
V kruhu o poloměru deset kilometrů od nálezu divočáků bude vytyčeno takzvané zamořené území, kde bude zákaz lovu a krmení divokých prasat. Hromadný odstřel divočáků se neplánuje, do oblasti by se pouze nastěhovala jiná divoká prasata.
Nákaza není přenosná na lidi, mohou být ale jejími přenašeči. Virus může přežít až půl roku, například v sušeném nebo mraženém mase. Lidé, kteří naleznou uhynulé prase, by to měli v každém případě nahlásit veterinářům. Měli by si dát pozor na zanesení infekce do domácích chovů.