Za lov nebo krmení divočáků bude v celém okrese, kde se v minulé sezoně ulovilo 2790 kusů divokých prasat, nyní hrozit pokuta až dva miliony korun pro právnické a 50.000 korun pro fyzické osoby.
V pátek by se podle Semeráda měla ještě sejít komise, která zpracuje plán na potlačení choroby. Myslivci společně s úředníky ministerstva zemědělství a veterináři by měli dohodnout do budoucna možnost alespoň částečných odstřelů, protože zóna v okolí výskytu choroby by mohla vydržet i několik let.
Veterináři v úterý zavedli kvůli africkému moru zjištěnému u dvou divokých prasat ve Zlíně mimořádná opatření. V ochranné zóně se nesmějí lovit a krmit divoká prasata, dále musí myslivci aktivně vyhledávat a hlásit uhynulé divočáky. Chovatelé musí nahlásit všechna prasata v hospodářství a ustájit je tak, aby nemohla přijít do kontaktu s divokými prasaty.
Chovatelé prasat musejí také používat účinné dezinfekční ochranné prostředky u vstupů do budov, nahlásit všechna uhynulá nebo nemocná prasata domácí s příznaky choroby, jako je nechutenství, horečka a apatie.
Nesmějí také přinášet nebo přivážet do hospodářství žádné části ulovených nebo uhynulých divokých prasat ani předměty, které by mohly být kontaminované.
V Česku se africký mor prasat objevil poprvé. Nakažlivá choroba, kterou přenášejí volně žijící zvířata, byla zjištěna u dvou uhynulých divočáků na okraji Zlína. Nákaza není nebezpečná pro lidi, pokud se však objeví v chovu, je třeba všechna zvířata v něm utratit.