\"Na tu bídu, která v té české energetice a teplárenství je, tak je to velice uspokojivý hospodářský výsledek. Produkujeme rozumný zisk, který stačí tak maximálně na prostou obnovu. Ale říkám, že jinde v teplárenství je výrazně hůř,\" uvedl Drápela. Letos by mohl být zisk lepší, protože byla dobrá zima, pokud bude chladný podzim.
Kvůli poklesu cen elektřiny na trhu firma loni v lednu změnila provoz výrobního zařízení. Kondenzační, tedy elektrárenský způsob nahradila efektivnější, kogenerační teplárenskou výrobou tepla a elektřiny.
Největší výrobce tepla na západě Čech loni prodal 2748 TJ tepla, meziročně o čtyři procenta více, a utržil za ně 1,03 miliardy Kč. Z toho byty odebraly 1219 TJ, stejně jako předloni, nebytový sektor narostl o sedm procent. Průměrná cena tepla bez DPH činila 374 Kč/GJ. Podnik prodal 406,6 GWh elektřiny, meziročně o více než 30 procent méně. Za elektřinu inkasoval 951 milionů Kč. Firma má instalovaný tepelný výkon 530 MW a jmenovitý elektrický výkon 160 MW.
Podnik s 294 zaměstnanci, který loni v srpnu zprovoznil spalovnu komunálního odpadu na skládce v Chotíkově za 2,1 miliardy Kč, utržil loni za ukládání a likvidaci odpadů 58 milionů Kč. Celkem tvořily tržby za služby 74 milionů Kč, tedy 7,2 procenta tržeb.
Z téměř 60milionové dividendy dostane město po zdanění zhruba 50 milionů Kč. Plzeň zatím podle rozpočtových výhledů počítá se současnou dividendou také v dalších letech. Vedení podniku, který připravuje strategii na další desetiletí, o tom bude teď s radnicí znovu jednat. Pokud městská firma zůstane samostatná, potřebuje šetřit na rozsáhlé investice. Nebude je muset nejméně do sedmi let řešit, pokud se spojí s Plzeňskou energetikou z Energetického a průmyslového holdingu Daniela Křetínského.