Výroba v červnu rostla jedenáctý měsíc v řadě. Podle účastníků průzkumu tomu tak bylo díky vysoké poptávce a s ní spojeným zvýšením objemů nových zakázek. Tempo růstu výroby sice zvolnilo na nejslabší hodnotu od ledna, ale stále bylo silné.
Celkovou červnovou expanzi podpořil solidní růst výroby i nových zakázek, přestože tempo v obou případech kleslo na minimum za pět měsíců. Export se zvýšil robustním tempem. Růst výroby a poptávky po českém zboží přispěl k největšímu zvýšení zaměstnanosti od března. Cenové tlaky mezitím povolily, a to díky největšímu zmírnění inflace cen vstupů i výstupů v tomto roce.
\"Červnový PMI potvrdil pokračování silného růstu, který jsme pozorovali během první poloviny roku, přestože celková expanze byla mírnější než v prvním čtvrtletí,\" uvedla ekonomka IHS Market Sian Jonesová.
Tempo růstu pracovních míst vzrostlo na maximum za tři měsíce, poháněno vyšší výrobou a novými zakázkami. Firmy přesto hlásily, že nové nábory nedostačovaly k pokrytí kapacit. To se prokázalo největším nárůstem nedodělků od července 2011. Z hlášení byly patrné obavy respondentů, že by nedostatek pracovní síly mohl ohrozit budoucí růst výroby.
Nové zakázky v sektoru přibývaly desátý měsíc v řadě. Tempo růstu bylo minimální za pět měsíců, ale přesto silné. K expanzi podle firem přispěla poptávka od nových klientů z tuzemských i zahraničních trhů. Nové exportní zakázky se zvýšily tempem, které se pohybovalo nad dlouhodobým průměrem.
Ceny vstupů vzrostly čtrnáctý měsíc v řadě tempem, které bylo ostré, v tomto roce nicméně zatím nejpomalejší. Účastníci inflaci cen nejčastěji spojovali s vyššími cenami surovin.