Většina lidí si pod pojmem novorozeně v krabici představí spíše titulek z černé kroniky, což pro řadu z nás samozřejmě nezní nijak pozitivně. Finské matky mají ale odlišný názor. S ukládáním miminek do kartónových krabic souhlasí více jak 90 % z nich.
Jaké jsou příspěvky na dítě ve Finsku?
Jedná se o druh sociální pomoci, která vznikla již v roce 1938 a funguje dodnes. Ve Finsku se budoucí maminky mohou rozhodnout, zdali přijmou od státu v době těhotenství jednorázovou sumu o hodnotě 140 EUR (cca 3 650 Kč) anebo velkou kartónovou krabici, která je plná dětské výbavičky a v podstatě zastává funkci jakéhosi startovacího balíčku, díky kterému budoucí rodičky nebudou muset během těhotenství šetřit a obcházet obchody.
Celý systém byl ve 30. letech zaveden jako prevence proti úmrtí novorozenců. Finsko tehdy ještě nepatřilo mezi bohaté země a úmrtnost byla vysoká (až 65 z 1000 dětí zemřelo) především kvůli tomu, že si chudé matky vždy nemohly dovolit dostatečnou lékařskou péči. Předáním krabice s výbavou se pak ale automaticky zavázaly k lékařským kontrolám, které měly ohlídat zdravotní stav plodu, ale i jich samotných. Zdravotnictví tehdy nebylo na špatné úrovni, ale za to bylo drahé. Zdravotní pojištění ve Finsku vzniklo až v 60. letech.
Co je součástí dětské výbavičky z krabice?
Obsah krabice dnes není finančně nedostupný, jak tomu bývalo kdysi. Přesto jej většina maminek volí raději než jednorázovou finanční pomoc. Není to jen v rámci tradice. Roli hraje i ušetřený čas a fakt, že cena obsahu krabice je mnohem vyšší než nabízených 140 EUR. Uvnitř můžeme najít:
- Dupačky včetně dalšího oblečení*
- Fusak (spací pytel)
- Zavinovačku
- Bryndáky
- Pleny**
- Zimní kombinézu
- Botičky
- Palčáky
- Čepičky
- Župánek
- Hygienické potřeby
- Obrázkovou knížku
- Matraci, která pasuje na dno + prostěradlo, peřinku a deku, díky čemuž je krabice hojně využívána jako 1. dětská postýlka.
- Teploměr
- Nůžky
*V každé krabici je stejné oblečení, mění se jen barvy na jednotlivé roky. Ve 40. letech navíc ženy nedostávaly oblečky, ale pouze barevné látky, jelikož bylo zvykem oblečky miminku šít doma.
**Dnes již v krabici najdeme pouze klasické látkové pleny. Finsko se v roce 2006 v rámci ochrany životního prostředí rozhodlo přestat podporovat neekologické papírové.
***Spánek v krabici má u finských dětí naznačovat, že bez ohledu na peníze anebo sociální postavení jsou si všichni rovni.
Finský sociální systém ve světě
Finsko s podobnou metodou sice začalo, ale rozhodně není jedinou zemí, která ji praktikuje. Právě naopak. O systém se začala zajímat i široká veřejnost v zahraničních státech. Podobné projekty dnes můžeme najít v USA nebo ve Velké Británii. Přesto však nefungují celostátně. Dále se ještě využívají:
- V Indii. Matky dostávají plastovou krabici, ve které se nachází porodní i poporodní souprava a síť proti hmyzu. Oboje má sloužit jako prevence proti infekci. Krabici pak využívají jako postýlku a vaničku.
- V Texasu. Krabice byly rozdávány v porodnicích. Sloužit ale měly primárně jako dětská postýlka, jelikož z výzkumů vyšlo najevo, že společné spaní miminek s rodiči není zdravé, ale naopak zvyšuje možnost virové nákazy.
- V Austrálii a Kanadě dostávají novopečení tatínci krabici s přesným návodem, jak se postarat o dítě.
Odraz příspěvků na dítě po letech
Díky principu ,,Dítěte v krabici“ dnes patří Finsko k zemím s nejnižší úmrtností novorozenců v Evropě. Na samotné špici se ale stále drží Česká republika s 4,7 úmrtími na 1000 dětí, která sice krabicový systém nepraktikuje, ale za to má jedny z nejmodernějších a nejprofesionálnějších neonatologických oddělení na světě.