Odhad letošní sklizně základních obilovin je srovnatelný s desetiletým průměrem, ale je o 3,2 procenta nižší než průměr sklizní za posledních pět let. Celková osevní plocha základních obilovin 1,262 milionu hektarů zůstala téměř na stejné úrovni jako v předcházejícím roce. Kvůli špatnému přezimování a častějším přesevům se ale snížila výměra ozimých obilovin a rozšířila se výměra jařin, tedy pšenice jarní, ječmene jarního a ovsa.
Nižší výnos se očekává u všech druhů obilovin mimo pšenici jarní a ovsa. Například sklizeň nejčastěji pěstované plodiny ozimé pšenice, která zabírá zhruba třetinu celkové osevní plochy v ČR, podle odhadu klesne oproti loňsku o 13,2 procenta na 4,612 milionu tun. Naproti tomu by měla o více než polovinu na 212.000 tun stoupnout úroda pšenice jarní. Její výměra se totiž ve srovnání s loňskem rozšířila více než o polovinu na 47.000 ha a přiblížila se tak obvyklé úrovni, uvedli statistici.
Řepka je po pšenici ozimé druhou nejrozšířenější plodinou, letos se pěstuje stejně jako v loňském roce na 16 procentech osevní plochy. Výměra řepky se meziročně mírně rozšířila na 394.000 ha a podle ČSÚ je třetí nejvyšší v historii sledování. Za letošní nižší předpokládanou produkcí řepky je pokles odhadovaného výnosu o 8,1 procenta na 3,18 t/ha. Předpokládaná produkce řepky převyšuje desetiletý průměr o 4,5 procenta, ale v porovnání s pětiletým průměrem je odhad letošní sklizně o 6,5 procenta nižší.
Loni zemědělci sklidili o pět procent obilovin více než v roce 2015, a to 8,4 milionu tun obilí. Byla to čtvrtá nejvyšší úroda obilovin od roku 1920, více obilovin se sklidilo v letech 1990, 2004 a 2014. Meziročně vyšší úroda byla loni i u řepky.