\"Velmi jednoduchý vzkaz zní, že euro dál ztrácí půdu pod nohama jako mezinárodní měna,\" řekl člen výkonné rady ECB Benoit Coeuré. \"Euro je však nepochybně druhou nejdůležitější měnou v mezinárodním měnovém systému,\" dodal podle agentury Reuters.
Centrální banky nadále zvyšují své rezervy v eurech. To částečně odráží názor, že eurozóna se pomalu dostává z vleklé dluhové krize a ukazuje, že euro bude navzdory šokům dál vnímáno jako bezpečný uchovatel hodnoty. Celosvětově bylo na konci loňského roku téměř 20 procent devizových rezerv v eurech a objem rezerv v eurech by mohl dále růst, dodal Coeuré.
Naopak se snižuje význam eura při poskytování mezinárodních úvěrů a při obchodování na devizových trzích. Dluh vydaný v eurech je mnohem nižší než před finanční krizí.
Nejdůležitější světovou měnou zůstává americký dolar. Ten tvoří 64 procent devizových rezerv po celém světě a zhruba 42 procent všech mezinárodních plateb se uskuteční v dolarech.
Vzhledem k rostoucímu významu čínské měny ECB na začátku letošního roku umístila do svých devizových rezerv jüany v hodnotě 500 milionů eur (13,1 miliardy Kč). Coeuré ale upozornil, že další nákupy jüanů by mohly následovat.
Celosvětově má čínský jüan na devizových rezervách podíl 1,1 procenta a v jüanech se uskuteční 1,7 procenta mezinárodních plateb.