\"Nařízení vlády předpokládá, že o dlouhodobý pobyt za účelem investování bude moci žádat investor, který ze zaváže vytvořit nová pracovní místa, z čehož pak plyne pozitivní dopad na státní rozpočet, neboť zaměstnavatel bude odvádět ze mzdy zaměstnanců odvody na sociální a zdravotní pojištění,\" uvádí dokument.
Mezi podmínky pro získání dlouhodobého pobytu má patřit mimo jiné to, že půjde o významnou a dlouhodobou investici. Posuzováno bude, zda je cizinec společníkem, členem statutárního orgánu nebo prokurista obchodní společnosti. V případě, že žádá z pozice jako společník firmy, měl by vlastnit alespoň 30procentní podíl v této obchodní korporaci.
\"Obecným cílem zákonného nastavení podmínek vstupu a pobytu za účelem investování je dosažení přínosu migrace (pro ekonomiku státu, kraje či obce) a rovněž omezení rizika dodatečných nákladů pro stát,\" uvádí MPO. Hospodářská komora a Svaz průmyslu a dopravy v rámci připomínkového řízení požadovaly snížení hranice investice na 15 milionů korun.
Návrhy ministerstva vycházejí z novely cizineckého zákona, kterou už schválila Sněmovna a nyní čeká na posouzení v Senátu. Norma předpokládá, že podmínky pro vydání a prodloužení platnosti povolení k dlouhodobému pobytu za účelem investování stanoví nařízením vláda.
Vízový program pro investory má řada zemí. V Maďarsku se týká investorů, a to jak fyzických osob, tak i společnosti existujících minimálně pět let. Požadavkem pro získání víza je investice v minimální výši 250.000 eur (6,7 milionu Kč).
Německo má svůj investorský vízový program, kde podmínkou pro získání povolení k pobytu je nutné provést investici v minimální výši jednoho milionu eur a vytvořit minimálně deset nových pracovních míst. Tyto podmínky se vztahují také na samostatně výdělečné podnikatele. Podobné investorské vízové programy má také Británie, Nizozemí, Irsko, Francie a řada dalších států.