Úvěry si dnes bere kdekdo. Banka je obvykle milá a vstřícná, pokud jí patřičně platíte. Hotové peklo ale může nastat ve chvíli, kdy se ocitnete ve finanční tísni, která vám zabrání v řádném placení dluhů. Exekuce na sebe poté nenechá dlouho čekat. A i když novela zákona z roku 2015, která se týká především české exekuční komory, pykání neplátcům výrazně ulehčila, jde určitě o něco, čemu je lepší se vyhnout.
Jak probíhá exekuce
Pověřený soudní exekutor musí zajistit splacení vytvořeného dluhu včetně úroků. Předtím, než se ale rozhodne zastavit u vás doma, se pokusí udělat jiná opatření. Exekuce je nejprve obvykle uvalena na plat a bankovní účet, kdy se jedná o tzv. srážky ze mzdy. Dlužníkům se pak jednoduše stane, že jsou jejich uložené peníze automaticky ,,zmraženy“ a použity k doplacení. Pokud by se dlužníkovi navíc někdo rozhodl pomoci v nouzi a zaslal mu na vymydlený účet třeba i pár stovek, peníze budou také automaticky zablokovány. Vybrat z účtu můžete jen v případě, že se jedná nanejvýš o dvojnásobek životního minima, který činí 6 820 Kč.
Dále také může být udělena exekuce na nemovitost anebo na majetek v domácnosti.
( zdroj obrázku: pixabay)
Nejčastější důvody k exekuci
- Nesplácení půjčky
- Dluhy na nájmu či energiích
- Nesplácení alimentů
- Neplacení pokut za jízdu z celního úřadu
Nezabavitelná částka mzdy
Bankovní účet je sice v případě uvalené exekuce téměř nepoužitelný, ale přesto si z něj můžete něco málo vybrat.. Existuje totiž nezabavitelné minimum, které činí 6118 Kč. Na to máte ze zákona právo a hodnota se navíc s každým dítětem nebo manželkou zvyšuje. Bohužel tato situace není pravidlem pro každého. V případech, kdy je dlužná částka opravdu ohromně vysoká, může nezabavitelná částka mzdy prakticky přestat existovat.
Exekuce na majetek: návštěva doma
Exekutor svou návštěvu zpravidla neohlašuje předem, abyste neměli možnost nic schovat. Nevyhnete se jí ani v případě, že nebudete doma. Soudní zmocněnec může do domu/bytu vstoupit i bez vás – se zámečníkem a policií.
Co nesmí exekutor zabavit?
Po vstupu do domu měl dříve exekutor právo polepit a zabavit vše, o čem se domníval, že je majetkem dlužníka. 1. 9. 2015 vstoupila v platnost novela zákona, která hovoří o tom, co se zabavit nesmí:
- Běžné oblečení
- Běžné vybavení domácnosti
- Zdravotnické potřeby včetně léků a přístrojů, které dlužník potřebuje na základě zdravotních problémů.
- Hotovost, jejíž hodnota nepřesahuje dvojnásobek životního minima (3 410 x 2 = 6 820 Kč).
- Předměty a věci nutné k vykonávání podnikatelské činnosti, pokud dlužník podniká.
- Fotografie týkající se členů rodiny
- Snubní prsteny a svatební šaty
- Domácí mazlíčky
- Písemnosti a fotografie osobní povahy
- Studijní nebo naučnou literaturu
- Dětské hračky
Co spadá pod běžné vybavení domácnosti?
Všeobecně se uvádí, že jde o vše, co dlužník nezbytně potřebuje k uspokojování hmotných potřeb, k plnění pracovních úkolů anebo zajištění rodiny. Jednoduše řečeno – jedná se o vše, bez čeho se v domácnosti jen tak neobejdete:
Kdy vám exekutor nevezme nemovitost?
Exekutoři až na výjimky nemohou nařídit prodej nemovitosti v případě, kdy má dlužník uhradit částku do maximální výše 30 000 Kč. Mezi zmíněné výjimky ale na druhou stranu patří případy, kdy se jedná o nehrazení výživného, zdravotní ujmu či odpovědnost za trestný čin.
Když exekutor zabavuje, co nesmí
Dohady ponechte stranou a jednejte výhradně právně. Podejte návrh o zastavení exekuce (bez soudního poplatku), jehož součástí bývá i žádost o její odložení. Další možností je žaloba o vydání věci. V obou případech pak musíte přesně specifikovat věc, která vám byla neprávem vzata, a to ideálně i s pořadovým číslem, které při soupisu udělil sám exekutor. O tom, zdali daná věc spadá či nespadá mezi předměty, které má právo zabavit, poté rozhodne soudce.