Ministr chce podpořit proaktivní přístup státu, aby se mohla zvýšit v okolí zamořené oblasti intenzita odlovu černé zvěře, včetně zatím zákonem zakázaných technik. Jurečka tak chce zabránit rozšíření nemoci do dalších oblastí. Nejspíš půjde o další mimořádná veterinární opatření. \"Chtěli bychom, aby se odlov výrazně zvýšil,\" dodal ministr. Nechce však mluvit o \"plošném vybíjení prasat\".
Africký mor prasat byl k dnešku potvrzen u 25 uhynulých divočáků. Od pondělí tak přibyl jeden nový případ. Ve Zlínském kraji byl od doby vypuknutí nákazy před více než dvěma týdny nahlášen nález 44 uhynulých divokých prasat. U deseti z nich byly výsledky testů negativní, v osmi případech nejsou zatím k dispozici. Jednoho z nalezených divočáků pravděpodobně nebude možné kvůli vysokému stupni rozkladu těla otestovat vůbec.
Takzvaná zamořená oblast, ve které platí mimořádná veterinární opatření, se původně týkala jen desetikilometrového okruhu kolem místa, kde byli nalezeni první dva uhynulí divočáci, u nichž se nákaza potvrdila. V pondělí 3. července se oblast rozšířila na celý okres Zlín. Platí v ní zákaz lovu a krmení divokých prasat, veterináři také kontrolovali prasata chovaná v evidovaných chovech v této zóně.
První dva uhynulí divočáci, u kterých se později potvrdil africký mor prasat, byli nalezeni 21. a 22. června na kraji Zlína poblíž areálu Krajské nemocnice T. Bati. Africký mor prasat se v Česku objevil poprvé, přenášejí jej volně žijící zvířata, pro lidi není nebezpečný. Chovatelé musejí prasata ustájit tak, aby nemohla přijít do kontaktu s divočáky. Za porušení hrozí fyzickým osobám pokuty až 50.000 Kč, právnickým osobám či podnikatelům až dva miliony korun.